Ekologické obchodné centrum na ploche piatich hektárov má vyrásť v lokalite Zvolen – Západ v areáli Retail Parku. Z celkovej investície 20 miliónov eur si zelené opatrenia vyžiadajú do 1,5 milióna eur. Dominovať budú zelené strechy, recyklované materiály a unikátna dubová aleja. Zvolenčania sa otvorenia dočkajú na jar 2022. Projekt zastrešuje spoločnosť KLM real estate.

Retailový park sa buduje od roku 2008. „Domáci veľmi dobre poznajú kopu stavebného odpadu, ktorá vznikla pri výstavbe nákupného centra. Tento odpad spracujeme a kompletne využijeme. Recyklované materiály sú bezpečné a spĺňajú všetky normy,“ hovorí člen predstavenstva KLM real estate Rastislav Čačko.

Celosvetový trend

Budovy, pri výstavbe ktorých sa investuje do opatrení ako zelené strechy, vertikálne zelené steny či vodozádržné opatrenia s následným využitím vody napríklad vo fontánach, sú celosvetovým trendom, pripomína rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. „Jediný problém týchto projektov sú náklady, ktoré sú vyššie. Oceňujem, že niekto je ochotný investovať do ekológie a do toho, aby celé prostredie bolo príjemnejšie pre ľudí,“ ozrejmuje.

Projekt zeleného centra vo Zvolene
Zdroj: KLM real estate
Projekt zeleného centra vo Zvolene

Charakteristickou črtou parku majú byť zelené strechy. „Zelené strechy predstavujú okrem prínosu pre životné prostredie aj potrebu spevniť základnú konštrukciu celého objektu. Vrstva izolácie a podkladu pre zelenú strechu je približne 10 centimetrov vysoká a záťaž je na úrovni približne 120 kilogramov na meter štvorcový,“ vysvetľuje  R. Čačko.

Redukuje náklady na chladenie

Zelená strecha pritom umožní zredukovať náklady na chladenie: Klasická čierna strecha sa v lete vyhreje na teplotu približne 70°C, zelená strecha bude mať 25°C. Náklady na chladenie by mali klesnúť na približne polovicu. Severná a východná stena centra bude takisto zelená, tvorená popínavými rastlinami.

Menej viditeľné pre bežné oko návštevníka sú opatrenia, ktoré zadržiavajú dažďovú vodu. „Začíname už pri dlažbe parkovacích miest. Je vyrobená z recyklovaného materiálu, ktorý zadrží vodu a nepošle ju hneď do kanalizácie. K tomu pripojíme retenčné nádrže a dažďové záhrady,“ objasnil zástupca investora.

Neprehliadnite

Chcú byť zelení a online. Ako bojujú o zákazníka najväčší retailoví hráči

Viac ako 30 druhov dubov

Návštevníci sa potešia aj dubovej aleji Quercetum, ktorá bude vytvorená z viac ako 30 druhov dubov z rôznych kútov sveta.

Projekt nového ekologického obchodného centra je v súčasnosti v konaní o posúdení vplyvov na životné prostredie (tzv. EIA). V prípade získania stavebného povolenia by sa príprava na stavbu (recyklácia existujúceho stavebného odpadu, zemné práce) mohla začať na jar budúceho roka a samotná výstavba v máji až v júni. Zvolen Retail Park II  vytvorí 150 pracovných miest.

Vizualizácia nového zvolenského obchodného centra
Zdroj: KLM real estate
Vizualizácia nového zvolenského obchodného centra

Na rade sú ďalšie

Developer chystá podobné ekologické opatrenia aj v iných obchodných centrách na Slovensku, napríklad v Šali či Pezinku. „V retailovom parku v Pezinku pripravujeme experimentálne riešenie, kedy sa pomocou konzol a popínavých rastlín pokúsime vytvoriť zelené tienenie zaparkovaných automobilov. Toto poznáme napríklad z Chorvátska. Nie sú to tak drahé investície, ale je to veľmi slušný efekt,“ prezrádza  R. Čačko.

Rastislav Čačko
Zdroj: OLES CHERESKO
Rastislav Čačko

Zároveň dopĺňa, že spoločnosť KLM real estate by sa chcela podieľať aj na projekte zdieľaných elektrobicyklov vo Zvolene: „Takéto zdieľania už fungujú vo viacerých mestách, predbežne by sme chceli pripraviť tri základne a ďalšie pripraviť v spolupráci s mestom,“ približuje.

Parametre Zvolen Retail Parku II:
Umiestnenie parku: Zvolen – Západ Rozloha ekologického OC: 5 hektárov Prenajímateľná plocha: 13 500 štvorcových metrov Celková výška investície: 20 mil. eur Z toho ekologické riešenia: 1,5 mil. eur Vytvorené pracovné miesta: 150 Predpokladaný začiatok stavby: máj - jún 2021 Predpokladaný koniec stavby: apríl 2022