Zámer budovania podzemných garáží totiž podľa Mateja Vagača z iniciatívy Bratislava otvorene nie je v súlade so stratégiou adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy. Tá v opatreniach žiada vytvoriť nové plochy zelene a nie zničiť existujúce. Aktivistom sa nepáči ani fakt, že mesto zámer neprerokovalo s verejnosťou, informuje tlačová agentúra SITA.
„Jedným zo základných princípov je ochrana prvkov zelenej infraštruktúry, stromov a zelene a vytváranie nových zelených plôch s priepustným povrchom, aby sa zmiernil priemerný nárast teploty v meste a udržovala sa voda v krajine,“ tvrdí M. Vagač, podľa ktorého sú argumenty, že zeleň nezanikne a vybudujú ju na streche garáže, zavádzajúce.
„Porovnávať kvalitu parkovej zelene na reálnej pôde s nízkou zeleňou v substráte na streche stavby, ktorá produkuje teplo a tým vysušuje rastliny, je veľkou chybou. Stačí sa pozrieť na strechu podzemnej garáže na blízkom námestí Martina Benku. Stromy pravidelne vysychajú, permanentne sa sadia nové malé stromčeky, ktoré po čase takisto vyschnú,“ dodáva aktivista.
Vedenie mesta cez hovorcu Stanislava Ščepána tvrdí, že prenájom pozemkov na vybudovanie podzemnej garáže nie je v rozpore s adaptačnou stratégiou. „Centrum je maximálne poddimenzované nedostatočným množstvom parkovacích miest a jedným z najmenej bolestivých riešení je výstavba podzemných garáží tak, ako to robí väčšina európskych metropol a väčších zámorských miest v záujme ochrany zelených plôch na povrchu.“
„Mesto požaduje, aby projekt podzemných garáží počítal so zachovaním zeminy na streche garáže minimálne v hrúbke dvoch metrov a zároveň zaviazalo Krajsky súd v Bratislave povinnosťou vysadiť stromy s obvodom minimálne 18 centimetrov,“ vysvetľuje S. Ščepán a dodáva, že súčasťou projektu je aj zachovanie oboch fontán, ktoré v lete zvlhčujú ovzdušie.
Vďaka týmto krokom sa podľa vedenia hlavného mesta nezmenia mikroklimatické podmienky v lokalite. Súhlasné stanovisko vydalo mesto na základe doplnenia informácií Krajským súdom v Bratislave a akceptovaním podmienok mesta.
Mestskí poslanci koncom septembra schválili 25-ročný prenájom pozemkov s výmerou 5 218 štvorcových metrov pred Justičným palácom Krajskému súdu v Bratislave. Pod pozemkom majú vybudovať podzemné garáže pre potreby súdu aj verejnosti. Aktivisti spustili medzičasom petíciu.
Podobná diskusia o vhodnosti budovania podzemných garáží pod parkom prebieha aj v súvislosti s Kollárovým námestím. Tu by hlavné mesto takisto rado videlo parkovanie so zeleňou na streche. Hoci investor je už pripravený, aktivistom sa tento plán nepozdáva. V minulosti obdobný koncept vznikol pri hrade a parlamente alebo na Uršulínskej.