Je to prvýkrát, čo každoročne udeľovanú cenu získava indický architekt. Nadácia označila realizácie 90-ročného B. Došiho za „poetické a funkčné“. Vyzdvihla tiež, že rešpektujú východnú kultúru a zároveň v Indii zlepšujú kvalitu života.
B. Doši pracuje ako architekt, urbanista a pedagóg už sedem desaťročí. Navrhol okrem iného projekt sociálneho bývania Aranja v meste Indore v strednej Indii. Tento systém domov a dvorov pospájaný vnútornými cestami obýva viac ako 80-tisíc ľudí.
Sociálne bývanie Aranya v Indore (1989) Zdroj: John Paniker
Architekt o svojej celoživotnej práci agentúre AP povedal, že sa snažil „pomôcť tým, ktorí na nič nemajú“. Ocenenie považuje za poctu svojej práci a Indii samotnej. „Za posledných takmer šesťdesiat rokov som pracoval vo vidieckych oblastiach a v obave o budúcnosť Indie som navrhoval projekty sociálneho bývania,“ dodal.
B. Došiho zásadne ovplyvnili dvaja veľkí architekti 20. storočia: Le Corbusier a Louis Kahn. Táto inšpirácia sa podľa Hyattovej nadácie prejavila v „objeme používaných betónových tvarov“.
Divadlo Premabhai Hall v Ahmedabáde (1976) Zdroj: VSF
Indický architekt sa však vydal svojbytnou cestou: „Vďaka znalosti a oceneniu indickej architektúry zjednotil prefabrikované časti s miestnymi vplyvmi. Jeho architektonický slovník je v súlade s miestnou tradíciou, kultúrou a premenami jeho rodnej krajiny,“ uviedol T. Pritzker.
Práce B. Došiho zahŕňajú betónové bloky domov pre poisťovnu Life Insurance Company of Indie (LIC) v Ahmedabáde, jeho domovskom meste, ale aj prírodné krivky tamojšej podzemnej galérie Amdavad ni Gufa.
Zatiaľ čo práce mnohých laureátov Pritzkerovy ceny bývajú rozosiate po celom svete, B. Doši takmer výhradne pracoval v Indii.
Balkrišna Doši Zdroj: VSF