Rok 2024 bol podľa spoločnosti CBRE Slovensko ovplyvnený do veľkej miery vysokými úrokovými sadzbami zo strany Európskej centrálnej banky. Na začiatku roka, pri ich rekordne vysokej úrovni, investori menili svoje stratégie a prehodnocovali investičné rozhodnutia. Prvé znižovanie úrokov prinieslo až júnové zasadnutie, ktoré spustilo vlnu postupného uvoľňovania. Do konca roka znížila ECB základnú úrokovú sadzbu celkovo 4 razy. Postupné uvoľňovanie následne zvýšilo apetít zo strany investorov.
Prémiové predaje neovplyvnil ani nižší objem investícií
Investičné prostredie poznačil vlani skepticizmus, no koncom roka sa aj pre pokles úrokových sadzieb postupne rozbehlo. Pri pohľade na „prime“ výnosy v rámci jednotlivých sektorov dokonca neprichádzalo k zlacňovaniu, čo len potvrdilo naratív, že o kvalitné nehnuteľnosti je záujem aj v ťažkých obdobiach. Povzbudzujúce je, že príklady prémiových predajov nastali naprieč všetkými troma najvýraznejšími sektormi – kancelárie, maloobchodné nehnuteľnosti a výrobno-logistické nehnuteľnosti.
„V roku 2024 sa na Slovensku preinvestovalo niečo vyše 484 miliónov eur. Medziročne ide o 27-percentný pokles, no aj napriek tomu je Slovensko stále zaujímavou investičnou destináciou,“ informoval Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko. „Pozitívne je, že Slovensko má už dlhodobo najvyšší objem investícií práve od domácich záujemcov. Inak to nebolo ani v roku 2024, v ktorom zodpovedali za 33 percent zo všetkých investícií,“ dodal. Na druhej priečke sa z hľadiska pôvodu umiestnili investori z Českej Republiky, s podielom 22 percent.
Najviac si ukrojil sektor výroby a logistiky
Najnovšie dáta spoločnosti CBRE potvrdili, že najviac sa investovalo do výrobno-logistických nehnuteľností. „Rok 2024 bol pre tento sektor mimoriadne zaujímavý. Napríklad aj pre predaj jedného z najzelenších projektov na Slovensku. V závere roka bola tiež uzavretá, z hľadiska výšky investičného objemu, významná transakcia so vstupom nového investora na slovenský trh,“ približuje Procházka.
Na druhom a treťom mieste sa umiestnili maloobchodný a kancelársky segment, s podielom zhodne 23 percent. Zvyšných 6 percent si rozdelili ostatné sektory, z ktorých mal najväčší podiel rezidenčný. Z hľadiska regionálneho rozloženia investícii sa v tomto roku, už tradične, darilo najviac bratislavskému kraju, ktorý si pripísal až 75 percentný podiel z celkového objemu nákladov.