Predaj starších, už predtým obývaných domov v USA v júli klesol, keď zvýšené sadzby hypotekárnych úverov a pretrvávajúca nízka ponuka na trhu odradili mnohých záujemcov o kúpu nehnuteľnosti. Vyplýva to zo zverejnených údajov Národnej asociácie realitných kancelárií.

Podľa asociácie sa predaj existujúcich domov v USA v júli znížil oproti júnu o 2,2 percenta na sezónne upravenú ročnú mieru 4,07 milióna. V medziročnom porovnaní predaje klesli o 16,6 percenta. Tempo predajov bolo zároveň najslabšie za mesiac júl od roku 2010.

Celoštátna mediánová predajná cena sa oproti júlu 2022 zvýšila o 1,9 percenta na 407-tisíc dolárov, čo predstavuje prvý medziročný nárast od januára. Približne 35 percent domov predaných v júli dosiahlo vyššiu ako ponukovú cenu, uviedol Lawrence Yun, hlavný ekonóm asociácie. Celkovo bolo ku koncu minulého mesiaca na trhu 1,11 milióna domov, čo je o 14,6 percenta menej ako pred rokom.

Priemerná úroková sadzba najčastejšieho 30-ročného úveru na bývanie sa minulý mesiac pohybovala tesne pod siedmimi percentami a naďalej stúpala, pričom minulý týždeň dosiahla 7,09 percenta, vyplýva z údajov spoločnosti Freddie Mac. Sadzba sa teraz pohybuje na najvyššej úrovni za viac ako 20 rokov.

Ďalšie dôležité správy

Pod Nottinghamským hradom je sieť unikátnych jaskýň.
Neprehliadnite

Ceny domov v Británii klesli najprudšie za dvanásť rokov