Predaj starších, už predtým obývaných domov v USA v júni klesol, čo signalizuje, že vysoké úrokové sadzby z hypoték si vyberajú svoju daň na trhu s bývaním. Zároveň stredná predajná cena dosiahla druhú najvyššiu zaznamenanú hodnotu, zatiaľ čo počet dostupných voľných domov zostáva obmedzený. Ukázali to vo štvrtok údaje Národnej asociácie realitných kancelárií (NAR).

Podľa asociácie sa predaj už existujúcich domov v USA v júni 2023 znížil oproti máju o 3,3 percenta na sezónne upravenú ročnú mieru 4,16 milióna. Dosiahol tak najnižšiu úroveň za päť mesiacov a mierne zaostal aj za prognózami ekonómov, ktorí očakávali, že sa v júni predá 4,2 milióna domov.

Takzvaný medián ceny domov dosiahol v júni 410-tisíc dolárov (366-tisíc eur), čo je druhá najvyššia cena v histórii údajov po rekordných takmer 414-tisíc dolárov v júni minulého roka.

Celkový počet voľných domov na predaj v júni klesol o 13,6 percenta oproti predchádzajúcemu roku, pričom viac ako tri štvrtiny predaných domov boli na trhu menej ako mesiac. „Jednoducho nie je dostatok domov na predaj," uviedol hlavný ekonóm NAR Lawrence Yun vo vyhlásení.

Úrokové sadzby hypoték pritom zostávajú vysoké. Najčastejšia 30-ročná hypotéka s pevnou úrokovou sadzbou mala k 13. júlu v úrokovú sadzbu v priemere takmer sedem percent podľa spoločnosti Freddie Mac.

Predaje už existujúcich domov tvoria prevažnú väčšinu trhu s nehnuteľnosťami v USA a všetky štyri kľúčové regióny v krajine zaznamenali pokles predaja.

Ďalšie dôležité správy

Vidiecke sídlo
Neprehliadnite

Výstavba nových domov v USA sa v júni prepadla viac, ako čakali ekonómovia