Žiaden veľký pokles cien nehnuteľností na Slovensku tak ľahko nenastane. Na výraznejší pád by museli developeri spustiť predaj z nutnosti. Ten sa však zatiaľ nekoná. Podľa prezidentky Združenia realitných kancelárií Slovenska (ZRKS) Alexandry Novák developeri v súčasnosti nepotrebujú predávať nové projekty pod cenu. Radšej vyčkávajú a skôr hľadajú inú formu financovania, napríklad nájomné s možnosťou neskoršieho odkúpenia si bytu do súkromného vlastníctva.

„Nové nehnuteľnosti v atraktívnych lokalitách si svoju cenu udržia viac ako staré nehnuteľnosti a okrajové lokality. Z tohto dôvodu očakávame nárast predajov z nutnosti skôr pri starých nehnuteľnostiach a v menej atraktívnych lokalitách,“ povedala A. Novák.

Na strane kupujúceho je situácia zložitejšia, keďže dostupnosť bývania financovaného bankovými úvermi sa už nachádza výrazne pod dlhodobým priemerom a blíži sa k úrovni z roku 2010. Aby sa v priebehu polroka vrátila tam, kde bola ešte začiatkom roka 2022, ceny nehnuteľností na bývanie by podľa ZRKS museli skokovo klesnúť približne o 20 percent. To všetko za predpokladu štvorpercentnej sadzby úrokov nových hypoték a približne 10-percentného priemerného rastu miezd.

ECB znova zvyšovala sadzby

K štvorpercentnému hypotekárnemu úroku sa už slovenské banky blížia. Európska centrálna banka šiesty raz po sebe zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 3,5 percenta. V súlade s tým budú postupovať aj komerčné banky pri úprave úrokových sadzieb hypotekárnych úverov. V priebehu roka už zdraželi z necelého jedného percenta na januárových 3,3 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa