Ján Szabó

Prečo zatepľovať a obnovovať paneláky?

O blogu

Som stavebný inžinier v oblasti pozemných stavieb. Zaoberám sa projektovaním nových bytových a občianskych budov, ako aj komplexnou obnovou starších panelových budov, až po realizačnú fázu. Pôsobil som v dvoch zahraničných architektonických ateliéroch. Som spoluzakladateľom architektonicko-projekčnej kancelárie DJS Architecture. Momentálne sa rovnako venujem vedecko-výskumnej činnosti na Stavebnej fakulte STU v oblasti špeciálnych zasklení budov. Mojím zámerom je vysvetliť ľuďom jednoduchou rečou bez zbytočných odborných výrazov, ale zároveň z pohľadu odborníka, jednotlivé stavebné práce a výrobky, s ktorými prichádza do styku každý z nás.

Všetky články autora

O zatepľovaní sa toho popísalo už naozaj mnoho, ale zatiaľ som nenašiel článok, ktorý by jasne a relatívne stručne popísal všetko podstatné pre ľudí, ktorý o takejto obnove ich domu uvažujú. Ja sa o to v tomto príspevku pokúsim.

Prečo zatepľovať?

Najčastejšie počúvaným argumentom pri zatepľovaní je úspora na vykurovaní. Je to však len jedna z výhod zateplenia. Ďalšími sú predĺženie životnosti domu, neporovnateľný vonkajší vzhľad - estetika, lepšia tepelná pohoda v interiéri a menšie prehrievanie cez obvodové steny a strechu. Nevýhoda je, že približne o 10 cm zhrubnú obvodové steny domu a hlavne celá záležitosť stojí peniaze.

Úspora na vykurovaní

Najväčšie tepelné straty vo viacpodlažných bytových budovách sú cez okná, potom steny a až následne cez strechu. Zateplenie obvodových stien podstatne zredukuje úniky tepla, až o zhruba 70%. Toto číslo je síce vynikajúce, ale keďže straty tepla cez steny tvoria len istú časť celkových tepelných strát objektu, výsledná úspora môže byť niekde na úrovni 20%. Zateplenie pôvodnej strechy prinesie ďalších cca. 5-10%. Výmena okien urobí číselne najväčšiu úsporu, ale bez zateplenia obvodových stien sa prudko zvyšuje riziko vzniku plesní, navyše výmena okien neochráni styky jednotlivých panelov, a teda ani nejako zvlášť nepredĺži životnosť domu. Ešte dôležitá poznámka k tým percentám – skutočné hodnoty sa veľmi líšia od podlažnosti a pôdorysnej geometrie objektu.

Predĺženie životnosti

Z môjho pohľadu veľmi dôležitá vec, ktorú si dnes skutočne málokto uvedomuje. Naše paneláky sú projektované cca. na 80 rokov. Väčšina z nich má momentálne 30-40 rokov, čiže sú zhruba v polovici svojej životnosti. Zateplením obvodových stien a strechy, výmenou copilitov (tie presklené časti pri schodiskách a výťahoch) a okien jednotlivých bytov sa podstatne zvýši životnosť panelákov. Môj odhad je možno ďalších 40 rokov životnosti oproti pôvodne plánovanej. Čím skôr sú tieto modernizačné práce na paneláku vykonané, tým viac sa zvýši jeho životnosť a hlavne sa môže predísť vzniku vážnejších statických problémov, ako je napríklad skorodovaná spojovacia výstuž medzi jednotlivými panelmi.

Vonkajší vzhľad - estetika

Predpokladám, že nikto nebude namietať, keď poviem, že nezateplený panelák s jeho škárami a stykmi medzi panelmi, obtečenou a šedou fásadou pôsobí ako bytovka pre sociálne neprispôsobivých občanov na okraji mesta niekde v západnej Európe. Pekným farebným návrhom zateplenia fasády sa dá dosiahnuť vzhľad paneláka zhruba na úrovni jednoduchej novej bytovky. Ten rozdiel je obrovský. Úplne najlepšie si to každý uvedomí na dvoch rôznych vchodoch toho istého domu, pričom jeden už je zateplený a ten druhý vedľajší ešte nie je. Každý z nás má rád pekné veci a vzhľad našeho okolia by nám preto určite nemal byť ľahostajný. Koniec koncov je to práve estetika, ktorú si návštevník okolia alebo vášho domu prvotne všíma. Ja osobne mám vždy keď sa vraciam domov dobrý pocit z toho ako náš panelák vyzerá a že sme ho spoločne pozdvihli na vyššiu estetickú úroveň a tým aj prispeli ku krajšiemu vzhľadu blízkeho okolia.

Tepelná pohoda v interiéri

Toto je odbornejšia záležitosť, ale skúsim vysvetliť. Všetky predmety, aj my ľudia, sálame teplo závislé na našej povrchovej teplote. U človeka je to 36°C. Obvodové steny nezatepleného k zateplenému paneláku majú teplotu približne 14°C ku 18°C, ak vykurujeme vnútorný vzduch na normových 20°C. Plocha stien v interiéri na vás sála o 4°C vyššou teplotou ako v nezateplenom dome, vďaka čomu máte pocit adekvátny 1-2 stupňov vyššej teploty vykurovaného vzduchu v miestnosti. Ak vám stačí taká tepelná pohoda ako pred zateplením, môžete docieliť znížením teploty na termostatických hlaviciach radiátorov ďalšie úspory na vykurovaní.

Zníženie prehrievaniu interiéru v lete

Obyvatelia iných ako podstrešných bytov si tento fakt zrejme ani neuvedomia, keďže cez okná prijmú 90% tepelných ziskov od slnka a zníženie prehrievania cez steny už nie je také významné. Určite by si to uvedomili, ak by mali na oknách namontované účinné vonkajšie žalúzie alebo aspoň roletu. Vtedy by pomer tepelných ziskov od slnka ku ziskom cez steny prudko klesol, čím by sa oveľa viac prejavila pozitívna vlastnosť zateplených stien v ich „nepriepustnosti“ voči teplu od slnka.

Najlepšie si to uvedomujú obyvatelia podstrešných podlaží, zateplenie strechy si pochvaľuje každý, ktorého poznám. Pre mňa sú všetky tieto poznatky z praxe príjemných overením teoretických poznatkov, ktoré sa potom dajú využiť spätne v projekčnej činnosti.

Nevýhody zateplenia

Aj keď to bude znieť ako reklama, nevýhody zateplenia okrem zväčšenej hrúbky obvodových stien a komplikácií pri prípadnom montovaní predmetov na fásadu domu, ani nepoznám. Tiež chcem využiť príležitosť a ozrejmiť ľuďom, že obvodové a nosné steny vášho bytu zo zákona nepatria vám, ale sú spoločným majetkom všetkých obyvateľov domu v pomere, aký máte uvedený na katastrálnom výpise z listu vlastníctva. Preto akýkoľvek zásah chcete do nich vykonať, mali by ste mať súhlas od ostatných obyvateľov domu, ako aj príslušného stavebného úradu.

Cena

Najväčším kameňom úrazu pri modernizácii paneláku je cena zateplenia a s tým súvisiacich prác. Na jednoduchom modelovom príklade vysvetlím, ako je nízka relatívne k cene vášho paneláku. Zoberme si 13 podlažný dom so 48-bytovými jednotkami. Cena zateplenia obvodových stien je cca. 140tisíc eur. Na jeden byt to vychádza pod 3000 eur. Ďalšie práce, ako výmena copilitov, zateplenie a výmena hydroizolácie strechy, výmena okien na prízemí, nová hliníková vstupná brána, pomerové merače a iné pridružené činnosti zdvihnú túto sumu na úroveň do 5000 eur na jeden byt. Ak si uvedomíme že cena takéhoto bytu je napríklad v Bratislave cez 90tisíc eur, potom náklady na jeho komplexnú obnovu tvoria iba 5,5% jeho hodnoty. Zamyslite sa nad tým, čo všetko by ste dokázali urobiť s vaším autom za 5,5% jeho hodnoty – ja osobne teda veľmi veľa nie.

Navyše úspory na vykurovaní po zateplení, vyregulovaní vykurovacej sústavy a namontovaní pomerových meračov (potrebné v zásade len z dôvodu ako donútiť ľudí šetriť energiami), spravidla tvoria 30-40% nákladov na vykurovanie. V modelovom vyššie spomínanom type bytu je to úspora zhruba 250  eur ročne.

Takisto si treba uvedomiť, že cena vášho bytu stúpne približne o čiastku ktorú do zateplenia investujete, čiže ani z hľadiska budúceho predaja sa určite nejedná o vyhodené peniaze. Ja osobne by som si byt v dome, kde ani neuvažujú o zateplení a celkovej obnove domu, pre seba určite nekúpil.

Záver

Dúfam, že som Vám pomohol pri rozhodovaní sa, či ísť do zatepľovania vášho domu, alebo aspoň dal podnet na zamyslenie sa a zvážení logických argumentov. Obnova vášho domu nie je jednoduchá záležitosť, preto si dajte záležať na výbere projektanta, realizačnej firmy a kvalitného stavebného dozoru (nesmie byť od realizačnej firmy). Skúsenosti vášho správcu s problematikou sú takisto veľmi dôležité, najmä z hľadiska právneho zastúpenia, pomoci pri hľadaní financovania a vybavovaní dotácie (systémové poruchy) ako aj stavebného povolenia.