Išlo o kombináciu dvoch faktorov, informuje. „Na jednej strane boli vysoké vyvolané investície. V rámci projektu by sme museli investovať niekoľko miliónov eur do verejnej infraštruktúry,“ hovorí Adrián Rác, výkonný riaditeľ pre Slovensko.
Na druhej strane sa projekt podľa neho v rámci územného konania neustále zmenšoval. „A to až do tej miery, že nám vyšiel ako ekonomicky nerentabilný,” vysvetľuje. Nákupné centrum nakoniec ani nespĺňalo požiadavky na veľkosť, ktorú značka Aupark vyžaduje. „Tento fakt nás napokon utvrdil v rozhodnutí vzdať sa realizácie Auparku v Trenčíne,” uzatvára riaditeľ slovenských aktivít.
Developer podľa dohody o zrušení zámeru vráti mestu kúpené pozemky a samospráva zasa zaplatenú sumu 681-tisíc eur. HB Reavis sa v zmluve zo záveru roka 2008 zaviazal, že obchodné centrum postaví vtedy, keď získa aj ďalšie potrebné parcely vo vlastníctve štátu a v správe Slovenskej správy ciest. Tieto však v určenom termíne nezískal.
Aupark v Trenčíne mal stáť na pešej zóne medzi Ulicami Kniežaťa Pribinu a Palackého. Developer počítal s prenajímateľnou plochou 10 100 m2 a 590 parkovacími miestami. Architektúru navrhlo renomované štúdio Benoy, šlo by o piate slovenské centrum. Bratislavský a žilinský obchod už investor predal medzinárodným realitným fondom.
Aktualizované (dnes o 14:50):
Trenčianske mestské zastupiteľstvo schválilo zrušenie zámeru. Primátor Trenčína Richard Rybníček potvrdil, že developerovi ponúkol aj iné pozemky, o tie však nemal záujem. Schválenie skončenia dohody samosprávy a investora, s ktorým v piatok mestskí poslanci súhlasili, označil mestský poslanec Ján Babič za víťazstvo zdravého rozumu a víťazstvo obyvateľov mesta.
Trenčín získal naspäť pozemok s rozlohou približne 7-tisíc m2. "Začne sa diskusia o jeho využití, v tomto prípade s participáciou odbornej aj laickej verejnosti. Verejnosť bude v diskusii rozhodovať o tom, čo tam bude," hovorí primátor.
Za parcely musí mesto vrátiť necelých 700-tisíc eur, na čo si požičia od ČSOB. Úver bude splácať desať rokov.