Ako sa vykuruje v domoch a na chatách

Krb, plynový kotol, tepelné čerpadlo, elektrokotol alebo kotol na tuhé palivo – to sú najčastejšie spôsoby vykurovania v domácnostiach. Predstavte si teraz zimu a chlad vonku a poďme si jednotlivé možnosti kúrenia trochu priblížiť. 

Ilustračné foto
Zdroj: Opop
Ilustračné foto

Krb a krbové kachle nielenže krásne vyhrejú priestor, ale zároveň môžete pri nich relaxovať, príjemne si posedieť a pekne zútulnia váš domov. Bohužiaľ sa v nich nedá zapáliť oheň skôr, ako prídete. Preto sa často kombinujú s vykurovaním, ktoré je možné zapnúť na diaľku a udržiava vám stabilne potrebnú teplotu.

Elektrokotol kúri vykurovacou špirálou, ktorá ohrieva vodu v kotli a tým aj v radiátoroch. Dá sa zapnúť na diaľku. Na druhej strane má vyššie náklady na vykurovanie a nie je možné ho mať v novostavbe ako výhradný zdroj tepla – energetický špecialista vám neschváli preukaz energetickej náročnosti budov.

Plynové kotly spaľujú v plynovom horáku plyn, ktorým ohrievajú vodu na vykurovanie a vodu na kúpanie. Obľúbené sú kondenzačné plynové kotly, ktoré dokážu využiť aj spalné teplo obsiahnuté v spalinách. Pracujú aj s nižšími teplotami spalín a vďaka tomu majú vyššiu účinnosť. Navyše nechajú paru obsiahnutú v spalinách v kotli kondenzovať na kondenzát, ktorý je z kotla odvedený von.

Ilustračné foto
Zdroj: Opop
Ilustračné foto

Kotly na tuhé palivo vykurujú priestor spaľovaním tuhého paliva, ktoré horí v ohnisku. Bežne to môže byť drevo, uhlie, brikety alebo pelety. Súčasné kotly na tuhé palivo sú veľmi účinné. To znamená, že spaľovaním premenia palivo na teplo pre vás.

Tiež vypúšťajú do ovzdušia minimum emisií a takmer žiadny prach. Dokážu udržať stabilnú teplotu, ak budete palivo dopĺňať do zásobníka v určitých intervaloch. Moderné kotly na tuhé palivá dokážu používateľom ponúknuť komfort a na ich financovanie sa dajú využiť aj dotácie.

Sú aj iné možnosti?

Ako zdroj vykurovania môžete zvážiť aj tepelné čerpadlo. Vstupná investícia je pomerne vysoká, aj tu si však môžete znížiť cenu vďaka dotácii. Myslite ale na to, že len čo sa niečo pokazí, oprava býva väčšinou veľmi nákladná a finančná návratnosť čerpadla je takmer zhodná s jeho životnosťou.

Najpredávanejšia kombinácia čerpadla je vzduch-voda. To znamená, že využívate teplo vonkajšieho vzduchu na to, aby ste ho premenili na teplo v dome. Prevod tepla na vyššiu teplotnú hladinu je možný vďaka stlačeniu pary chladiva v kompresore, pri ktorom dôjde k jeho zahriatiu. Je to rovnaký princíp, ako keď pumpičkou fúkate bicykel. Vzduch aj pumpička sa pri stlačení výrazne zahrejú.

Niekedy chalupári v odľahlejších oblastiach, kde nie je dostupný plyn, kúria vykurovacím olejom. V kotli je umiestnený olejový horák, ktorý zohrieva vodu v telese kotla. Ide o neekologický a drahý variant. Výhodou však je, že kotol môžete aktivovať na diaľku a zaistiť si teplo hneď pri príchode do domu.

Myslite o krok napred

Ak sa vyplní predtucha odborníkov, s blížiacim sa zvyšovaním cien za elektrinu a plyn, začnú majitelia nehnuteľností vo veľkom vyberať kotol na pevné palivo alebo prechádzať na iný zdroj vykurovania. A predajcovia aj montážne firmy budú vyťažení. Myslite preto na teplo vášho domova skôr, než bude zima za dverami.