Na začiatku februára zverejnili v Paríži zoznam pätnástich finalistov nominovaných na ocenenia najväčšieho svetového veľtrhu nehnuteľností MIPIM, ktorý sa koná o mesiac v Cannes. V kategórii hotely a turistické letoviská je jedným z troch nominantov pražský hotel The Augustine.
Uchádza sa už o tretiu trofej – v minulosti získal cenu Best of Realty 2009 a jeho Tom’s Bar odmenili v londýnskom Hiltone prestížnou cenou za dizajn European Hotel Design Award. Hotel so 101 izbami, ktorý je cenovo približne na úrovni pražských Four Seasons či Kempinski otvorili minulý rok v máji. Investorom bola americká banková firma Waldeck Capital.
The Augustine patrí do reťazca trinástich európskych hotelov The Rocco Forte Collection. Spoločnosť, ktorá má v názve meno majiteľa – britského šľachtica, sa špecializuje na rekonštrukciu historických budov.
Hotel v Prahe vznikol adaptáciou až siedmich historických objektov na Letenskej ulici na Malej Strane. Najcennejšími z nich sú stredoveké objekty svätotomášskeho komplexu –augustiánsky kláštor a historický pivovar.
Z hotela sa hostia dokonca dostanú chodbou do jedného z najväčších a najvýstavnejších pražských kostolov - do chrámu svätého Tomáša, v ktorom sú diela najlepších českých barokových umelcov Kiliána Ignáca Dienzenhofera a Václava Vavřinca Reinera.
Náklady na rekonštrukciu a výstavbu hotela vo výške 65 mil. eur boli raz toľké, ako na adaptáciu kapacitou porovnateľného hotela Mandarin Oriental, otvoreného v septembri 2006 na opačnom konci Malej Strany. Ten tiež prestavali z pôvodne stredovekého areálu – bývalého dominikánskeho kláštora.
Pre náročné reštaurátorské práce a rozsiahly archeologický výskum, pri ktorom v The Augustine premiestnili vyše štyritisíc kubických metrov zeminy, sa dokončenie posunulo o sedem mesiacov. Prinieslo cenné výsledky, z ktorých mnohé sa uplatnili v interiéri. Na niektorých miestach možno nálezy vidieť aj pod sklenou podlahou.
Architektonický projekt realizovala česká firma Omikron-K, známa rekonštrukciou pražského hotelu Paříž (2004), či Paláca Euro na Václavskom námestí (2002). Interiéry sú dielom Richard Daniels Design.
V službách britskej firmy, ktorá realizovala aj ďalšie diela v krajinách našich susedov – renovovala interiéry varšavského a budapeštianskeho Marriottu – ich navrhla sestra hoteliera. Sú v nich konkrétne narážky na minulosť lokality aj všeobecnejšie, ktoré sa týkajú českej metropoly - napríklad zariadenie v štýle českého kubizmu.
Pražský hotel má vo svete priaznivé ohlasy. Pozornosť vzbudzuje najmä jeden zo šestnástich apartmánov, trojpodlažný penthouse Tower Suite. Nachádza sa v kláštornej veži s výhľadom na Prahu zo všetkých svetových strán, oceňuje sa najmä pohľad zblízka na Hradčany.
Časopis Elite Traveller vydávaný v New Yorku ho zaradil do prestížneho prehľadu 101 najlepších apartmánov na svete, v ktorom je len osemnásť európskych hotelov. Mnohé sú drahšie ako Tower Suite, napríklad apartmán Ludwing v berlínskom Vier Jahreszeiten stojí okolo 14 tisíc eur. Momentálne je to oproti pražskému viac ako štvornásobok , pritom je väčší „len“ trojnásobne.
Hotel The Augustine začína v nepriaznivom období a v ostrej konkurencii. Americký server TripAdvisor vyhodnotil hotel U Zlaté studny na Karlovej ulici ako najluxusnejší na svete. Ďalší priami konkurent Alchymist Residence Nosticova sa umiestil na treťom a Aria na siedmom mieste, pričom do rebríčka sa dostalo len šesť európskych zariadení.
Za posledných päť rokov sa počet päťhviezdičkových hotelov v Prahe zvýšil o štvrtinu. Zároveň v minulom roku došlo k 11-percentnému poklesu počtu zahraničných návštevníkov Českej republiky.
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.
Vizualizácie a foto - The Rocco Forte Collection
Portál TRENDreality.sk prináša každý piatok architektonický skvost v rámci seriálu Svetová architektúra. Pozrite si všetky diely.