Rušná dopravná tepna Einsteinova rozdeľuje Petržalku a sídlisko vzďaľuje od vody aj Sadu Janka Kráľa. Preto už dlho existujú úvahy o zmene tohto stavu, najčastejšie sa hovorí o zastrešení. S novým ideovým riešením prichádza ateliér Architekti Šebo Lichý.

Podľa návrhu pomenovaného Nová Einsteinova sa má štvorpruhová mestská komunikácia a rovnako veľká diaľnica vedúca jej stredom zastrešiť a na nej vybudovať rozsiahly park a obytné i kancelárske budovy.

Vstupnou bránou by mala byť výstavba okolo zjazdu z Mosta SNP, projekt predpokladá aj parkové prepojenie vedľa obchodného centra. Počíta sa aj s novými parkovacími domami v podzemí, centrálnym námestím i ďalšími verejnými funkciami.

Vytvorenie takzvaného plata nad dopravným koridorom má pomôcť sceliť územie do kompaktného celku a zahustiť riedku zástavbu. Umožní aj omnoho lepšie prepojenie Petržalky s vodou ako aj samotným centrom mesta. Úvaha hovorí o území od Starého mosta po Most SNP.

Pozrite sa, ako prekryť Einsteinovu

Nová Einsteinova - urbanistická štúdia (1) Zdroj: Architekti Šebo Lichý

Zámer je v súčasnosti v štádiu urbanistickej štúdie, čo znamená, že prípadný začiatok realizácie je otázkou mnohých rokov. Podľa architektov je cieľom najmä preveriť technické možnosti prekrytia ulice, ale aj overiť rozsah a charakter urbanizácie.

Ku koncepcii sa pozitívne vyjadruje primátor Milan Ftáčnik, hlavná architektka Ingird Konrad, architekt a urbanista Peter Gero, ako aj zastupitelia petržalského miestneho úradu. Magistrát prejavil záujem o túto štúdiu a bude ju podporovať.

Vzhľadom na rané štádium tohto plánu ešte nemožno hovoriť o konkrétnejších termínoch, objemoch výstavby ani menách prípadných investorov. Úlohou štúdie je však len začať diskusiu a skúsiť odpovedať na základné otázky ohľadom využitia územia.

Pozrite sa, ako prekryť Einsteinovu

Nová Einsteinova - urbanistická štúdia (4) Zdroj: Architekti Šebo Lichý

Plán prekryť ulicu existuje v Bratislave aj v prípade Staromestskej, ktorá po vybudovaní Mosta SNP rozdelila historické centrum na dve časti a padla kvôli nej aj židovská synagóga. O projekte sa už niekoľko rokov diskutuje, termín výstavby je v nedohľadne.

Vo svete sa niekoľko takýchto projektov podarilo, napríklad v americkom Bostone či španielskom Madride. „Bratislava má šancu sa pozitívne prezentovať na medzinárodnom poli, vystúpiť ako mesto, ktoré sleduje líniu modelu kompaktného mesta,“ hovoria architekti.