Kto má pocit, že je mu jeho okolie pritesné, v súčasnosti môže využiť bohatú ponuku viac či menej tradičných riešení. Okrem pozemkov či víl v pozemských tropických rajoch sa dá dnes kúpiť pozemok dokonca aj na Mesiaci.
Napríklad od spoločnosti Lunar Embassy zaregistrovanej v americkej Nevade, prípadne mnohých jej sprostredkovateľov či konkurentov. Okrem týchto mierne pochybných firiem vesmírne pozemky predávajú ešte aj oveľa pochybnejší internetoví „podnikatelia“.
Lacný pozemok
Podľa internetových zdrojov si pozemok na Mesiaci kúpili už viac ako dva milióny ľudí zo 176 krajín sveta. Podľa webovej stránky Planetary Investments sú medzi nimi dvaja bývalí prezidenti USA, hollywoodske hviezdy, zamestnanci NASA a podobne. Celkovo sa podľa toho istého zdroja predalo už 300 miliónov akrov mesačného povrchu.
Nie div. Cena je totiž dostupná. Jeden aker Mesiaca, ktorý predstavuje približne štyritisíc štvorcových metrov, firma ponúka za menej ako tisíc korún. Na Slovensku na takomto pozemku bežne stojí aj osem samostatných rodinných domov, pričom v tesnom okolí Bratislavy má trhovú hodnotu okolo desať miliónov korún.
S využitím pozemku na Mesiaci to však nebude také jednoduché. Okrem očividného problému s neexistujúcou dopravou musí nový „vlastník“ počítať so súdnymi spormi.
Keď sa ľudstvo technicky dostane na takú úroveň, že pozemky na Mesiaci bude možné reálne využiť, majetkové práva jednotlivcov a firiem pred súdmi zrejme neobstoja. Sú totiž založené na pochybných právnych základoch.
Kto vlastní Mesiac?
Za firmou Lunar Embassy stojí kalifornský podnikateľ Dennis Hope, ktorý tvrdí, že si zabezpečil vlastnícke práva na Mesiac aj väčšinu ostatných telies Slnečnej sústavy. Jeho vesmírne dobrodružstvo sa začalo v roku 1980, keď si vo vzťahu k americkej vláde zaregistroval nárok na povrch Mesiaca a osem ďalších planét a ich satelitov.
D. Hope o tomto kroku následne upovedomil vedenie vtedajšieho Sovietskeho zväzu a Organizáciu Spojených národov. „Mali niekoľko rokov, aby moje nároky spochybnili. Ale nikdy tak neurobili,“ tvrdí pre CNN D. Hope.
Mesiac na predaj
Za svoje peniaze dostanete viacero dokladov – pravdepodobne bezcenných. Ešte v roku 2000 Dennis Hope za dnešnú cenu jedného akra predával pozemok veľký ako celý newyorský Manhattan. Cena teda za posledné štyri roky stúpla v prepočte 18-tisícnásobne. Počet „majiteľov“ pozemkov na Mesiaci sa za rovnaké obdobie zdesaťnásobil. Firma Lunar Embassy za jeden aker účtuje menej ako tisíc slovenských korún. Za túto cenu ponúka okrem pozemku cerfitikát o jeho nadobudnutí, mapu územia a kópiu vyhlásenia majetkového nároku na Mesiac, ktorý doručil D. Hope vláde USA v roku 1980. Na predaj sú aj pozemky na Marse, Venuši a iných planétach a ich mesiacoch. Ak nie ste s kúpou spokojní, máte možnosť do jedného mesiaca žiadať vrátanie peňazí. Mesačná ambasáda má exkluzívne „veľvyslanectvá“ v Kanade, Japonsku, vo Veľkej Británii a Švédsku. Autorizovaní predajcovia podľa jej stránky pôsobia v Austrálii, na Novom Zélande, ale aj v Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a v Rusku.
D. Hope, samozvaný šéf Mesačnej ambasády, sa domnieva, že svoje majetkové nároky obháji. Odvoláva sa na diery v Dohode OSN o Vesmíre z roku 1967, podľa ktorej si žiadna z krajín nemôže nárokovať vlastníctvo vesmírnych telies. Dohoda sa však nezmieňuje o súkromných firmách ani jednotlivcoch.
Spochybnené nároky
Oficiálne politické kruhy sa k pochybným nárokom D. Hopa a jeho Mesačnej ambasády nevyjadrujú. Zareagoval však istý Nemec Martin Jürgens, ktorý si takisto nárokuje majetkové práva na Mesiac. Údajne ich získal už v 18. storočí od nemeckého panovníka Fridricha Veľkého, ktorý Mesiac odkázal svojim potomkom. „Jürgens tvrdí, že Mesiac dostala jeho rodina, ale nemá žiadne doklady, ktorými by to podložil,“ reaguje na túto požiadavku D. Hope. Nemec ho podľa neho vyzval, aby ukončil svoje aktivity a zaslal mu všetky príjmy, ktoré získal z predaja pozemkov na Mesiaci.
Odborníci na vesmírne právo spochybňujú majetkové nároky oboch aktérov. „Je to neoprávnený nárok alebo podvod,“ reagoval pre CNN na nároky D. Hopa riaditeľ Medzinárodného inštitútu pre vzdušné a vesmírne právo na Univerzite Leiden v Holandsku Frans Von Der Dunk. Vesmír má byť podľa zmluvy „voľne využiteľný všetkými“.
Dohoda z roku 1967 podľa neho tým, že zakazuje štátom privlastniť si vesmírne telesá, zakazuje tento krok v podstate aj jednotlivcom. Práva súkromného vlastníctva totiž vždy spadajú pod konkrétnu národnú jurisdikciu. Keďže štáty nemajú vesmírne vlastnícke práva, nedokáže podľa Fransa Von Der Dunk vo vzťahu k vesmírnym pozemkom obhájiť svoje majetkové práva ani jednotlivec. D. Hope pozemky na Mesiaci predáva ako „reklamný darček“, čím sa chce vyhnúť žalobám zo zahraničia.
Foto – Archív