Roman Talaš

Pozemky a plánovanie sú v pasci

O blogu

Myšlienky a ich následné porozumenie sú jednou z najväčších hodnôt spoločnosti. Kvalita života je závislá od týchto hodnôt.

Všetky články autora

„Čína lídrom nebude“ je názov komentáru, ktorý hovorí o tom, že Čína nedodržiava medzinárodné právo a odmieta dodržiavať dohodnuté poplatky za zapožičanie lodí. Dôvodom je, že ceny boli dohodnuté v hospodárskej špičke v roku 2008. Týmto sa prevoz tovaru stáva drahší. To by nebolo až také výnimočné, keby nešlo o Čínu, v ktorej si skoro každý z Európy dal vyrábať tovar, aby bol čo najkonkurencieschopnejší. Pozrite si napríklad visačku „Made in .....“ na vlastnom oblečení.

Podobnosť vidím s pozemkami v našom hlavnom meste. Tiež boli predávané v čase veľkého ekonomického rastu a teraz na to, aby bol projekt predajný, je nutné buď vytvoriť niečo mimoriadne, alebo veľké. Mimoriadne je väčšinou drahé, tak najjednoduchšia cesta je lacné a veľké.

Je to pasca do ktorej sme sa dostali a vyliezť z nej chce spoluprácu všetkých zúčastnených, pretože vznik stavby je dlhodobý proces. Priemerne je to rok prípravy, minimálne jeden rok zabezpečovania povolení a približne dva roky výstavby. Dĺžka tohoto procesu sa môže predlžiť až na dvojnásobok, ak projekt nie je v súlade s územným planom.

Keď budeme pristupovať k územnému plánovaniu spôsobom ako doteraz,  nevyužije naša metropola všetky príležitosti, ktoré nepochybne má. Takýmto spôsobom nám svet uniká, pretože nikto nepríde do prostredia, kde tvorba projektov je zdĺhavá a drahá. Takáto situácia sa v konečnom dôsledku prejavuje na predajnej cene novostavby každého metra štvorcového.

Pravidlá vytvárania územných plánov a architektúry musia byť jasné a vopred kalkulovateľné v čase a nákladoch.

Tento základný trhový princíp treba definovať v jednotlivých dotknutých predpisoch a jednou z hlavných úloh dneška je určite vyriešiť vzťah ceny pozemku k územným plánom.