Dôsledky koronakrízy rozhýbali trh s prenájmami na Slovensku a prenajímateľom spôsobili vrásky na čele. Pokles ich cien v prvom štvrťroku 2021 je zjavný nielen v hlavnom meste Bratislave, ale prakticky vo všetkých regiónoch. Kým v mestách tento trend súvisí so zavretými školami, s odchodom študentov aj chýbajúcimi turistami, v regiónoch možno za poklesom hľadať aj nevydarenú lyžiarsku sezónu.

Ceny nájmu 2-izbových bytov v krajských mestách
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Ceny nájmu 2-izbových bytov v krajských mestách

Minimálny nárast v Banskej Bystrici

Pokles cien prenájmov sa od začiatku pandémie prejavil najprv v Bratislave, na prelome rokov však zasiahol aj všetky univerzitné mestá a dovolenkové lokality. „Pri dvojizbových bytoch vidíme jasný celoslovenský trend, z ktorého sa vymyká len špecifické košické Staré Mesto. Minimálny nárast nájmov o 1,2 percenta v Banskej Bystrici môžeme pokladať skôr za stagnáciu,“ povedal analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Poklesu cien ešte stále odolávajú garsónky a jednoizbové byty, ktorých je vo všetkých regiónoch nedostatok a tvoria len 20 percent z objemu všetkých bytov na prenájom, dodal.

Medziročné i kvartálne zníženie cien prenájmov môžeme pozorovať vo všetkých univerzitných mestách, kde na ne tlačí pokles dopytu zo strany študentov aj utlmený turistický ruch.

Prenájom a predaj 2.izbových bytov v apríli 2021
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Prenájom a predaj 2.izbových bytov v apríli 2021

Osobitná situácia v Košiciach

Anomálie v posledných mesiacoch vykazuje situácia na realitnom trhu v Košiciach. Napriek pozícii druhého najväčšieho mesta nekopíruje celoslovenské trendy, až na segment trojizbových bytov. „Čo sa týka menších bytov, nedosahujú mestské časti Košíc ponuku Nitry, Žiliny či Trnavy, hoci sú trikrát menšie z pohľadu počtu obyvateľov. To je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ceny prenájmov v Košiciach zvyšujú, a to predovšetkým v centre mesta,“ vysvetlil M. Pružinský.

Na snímke je bytová zástavba v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave.
Neprehliadnite

Viac než 70 percent mladých Slovákov chce bývať vo vlastnom

Prenájmy trojizbových bytov klesli za posledný rok najviac v Bratislave, Košiciach a Žiline. V niektorých krajských mestách dlho odolávali, ale posledný štvrťrok zrazil ceny všade. Na tento segment sa zameriava pomerne málo záujemcov o investičné byty na prenájom, oveľa väčší záujem je o menšie investičné byty.

Prenájom a predaj 3-izbových bytov v apríli 2021
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Prenájom a predaj 3-izbových bytov v apríli 2021