Sťažený prístup k hypotékam pre vysoké úrokové sadzby v kombinácii s vyčkávaním na výraznejší pokles cien spôsobil zásadné zabrzdenie trhu novostavieb aj starších nehnuteľností. Keďže situácia sa v ďalších mesiacoch pravdepodobne nezmení, pokles cien nehnuteľností môže pokračovať. Je však málo pravdepodobné, že by tento rok dosiahol viac ako desať percent, predpokladá finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Zasiahnutý sektor novostavieb

Reagoval tak na údaje zverejnené cez týždeň Národnou bankou Slovenska. „Pokračujúci pokles cien nehnuteľností sa na základe správ z trhu dal očakávať. Aj napriek tomu, že sa tempo poklesu oproti štvrtému kvartálu 2022 zdvojnásobilo, stále je to výrazne menej ako očakávania potenciálnych kupujúcich,“ zhodnotil analytik.

Upozornil, že zásadné zabrzdenie trhu sa najviac prejavuje v segmente novostavieb. Podľa údajov realitných kancelárií sa až v tretine nových rezidenčných projektov nepredal ani jeden byt a dopyt je najnižší za posledných 15 rokov. „To sa prejavuje na ponuke novostavieb, ktorá je dvojnásobná oproti vlaňajšku. Kým v prvom štvrťroku 2022 bolo na predaj 1 660 bytov v novostavbách, aktuálne je to 3 229 voľných bytov. Oproti koncu roka 2022 však ide len o nárast o dvadsať bytov, čo ukazuje, že developeri výrazne zabrzdili výstavbu nových etáp projektov,“ priblížil Búlik.

Kým totiž developer spustí stavebné práce na novej etape projektu, potrebuje dosiahnuť určité percento predpredaja bytov. To sa v posledných mesiacoch pod tlakom bánk zvyšuje a developeri sú tak aktuálne mimoriadne opatrní, zdôraznil analytik.

Český scenár na Slovensku

Pri starších nehnuteľnostiach vníma na trhu dve protichodné tendencie. V individuálnych prípadoch môžu dosiahnuť cenové zľavy až 20 percent, pokiaľ je predávajúci pod časovým tlakom. Naopak, majitelia bytov, ktorí výnos z predaja súrne nepotrebujú, ďalej čakajú na oživenie dopytu.

„Slovensko tak smeruje k českému scenáru, kde sa pri vysokej cene hypoték trh zabrzdil a zároveň sa cenový pokles zastavil pred priemernou desaťpercentnou hranicou, pretože predávajúci neboli dotlačení okolnosťami do výrazných zliav. Preto neočakávam, že by v tomto roku medziročne klesli ceny nehnuteľností v priemere o desať percent,“ dodal Búlik.

Aktuálny stav na trhu s nehnuteľnosťami

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v prvom štvrťroku tohto roka podľa aktuálnych údajov NBS zrýchlili medzikvartálne tempo poklesu na 3,9 percenta. Medziročný rast spomalil na 1,8 percenta z predchádzajúcich 15 percent, čo predstavuje najpomalší rast od roku 2015. Priemerná cena klesla v porovnaní so štvrtým štvrťrokom o 104 eur za štvorcový meter na 2 556 eur/m2, pričom záporný príspevok k cenovému rozdielu poskytujú všetky kraje.

Priemerná cena bytov bola v prvom kvartáli o 3,7 percenta nižšia oproti predchádzajúcemu štvrťroku, čo zodpovedá úrovni 2 796 eur/m2. Medziročne išlo o nárast o 1,3 percenta. Priemerná cena domov medzi štvrťrokmi klesla o 2,2 percenta na úroveň 1 931 eur/m2. Medziročne ešte rástla o 3,1 percenta, vyčíslila NBS.

Ďalšie dôležité správy

Image: 0176743821, License: Rights managed, Germany, Hesse, Frankfurt, Euro sign at night, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.sk, Westend
Neprehliadnite

Je najmenej vhodná doba na zobratie hypotéky. Nastavenie úrokov bánk naznačuje pokles sadzieb