Pokles v nemeckom sektore bytovej výstavby sa v júli prehĺbil. Ukázali to výsledky prieskumu inštitútu Ifo, ktoré odhalili, že rekordný počet spoločností sa sťažuje na zmenšujúce sa objednávky v tomto sektore. Podľa prieskumu v júli vzrástol podiel spoločností, ktoré zápasia s nedostatkom objednávok na 40,3 percenta z 34,5 percenta v júni a iba 10,8 percenta v júli 2022, uviedol ekonomický inštitút Ifo.

„Blíži sa búrka. Po mnohých rokoch expanzie teraz vyššie úrokové sadzby a drastický nárast nákladov v stavebníctve dusia novú výstavbu,“ povedal Klaus Wohlrabe, vedúci prieskumov Ifo. Percento stavebných spoločností, ktoré sa sťažovali na zrušené zákazky, sa síce v júli mierne znížilo na 18,9 perecnta, stále je však výrazne nad dlhodobým priemerom 3,1 percenta.

Podľa Ifo 10,5 percenta spoločností v sektore hlási finančné ťažkosti, čo je dvojnásobok v porovnaní s minulým rokom. Údaje zverejnené minulý týždeň ukázali pokles počtu stavebných povolení na byty v Nemecku o 27 percent v prvom polroku 2023, keďže náklady na výstavbu rastú a Európska centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby v boji proti inflácii.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustracnej snimke vystavba bytovych domov v Bratislave.
Neprehliadnite

Aktivita v nemeckom stavebnom sektore klesla v júli najprudšie za 2,5 roka