Najväčšia realitná dražba na Slovensku za posledných päť rokov sa skončila bez boja. Areál bývalého pivovaru Stein v bratislavskom Starom Meste získala spoločnosť DreamField Property. Partnerom projektu je fínsko-slovenský developer YIT Reding.

Nový majiteľ si počkal, kým suma klesne na 8,5 milióna eur bez DPH z vyvolávacej ceny 12,3 milióna. Namiesto licitovania sa tak cena musela znížiť takmer o tretinu, aby jeden z dvojice účastníkov dražby urobil prvé a jediné podanie. Tretí záujemca, ktorý zložil zábezpeku, sa dražby napokon ani nezúčastnil.

Predstava nového majiteľa o využití areálu bola známa už pred dražbou, keď ateliér architekta Ivana Kubíka predložil štúdiu s názvom New Stein na hodnotenie vplyvov na životné prostredie.

Projekt počíta s výstavbou 386 bytov, kancelárií na ploche 11 500 štvorcových metrov, 2 350 m2 obchodných plôch a 830 podzemnými parkovacími miestami. Ide však len o prvotnú predstavu, ktorá sa môže do ukončenia pamiatkového, územného a stavebného konania ešte zmeniť.

Pivovar Stein sa vydražil s tretinovou zľavou

„Mal by tam byť pekný rezidenčný projekt i administratívna časť,“ potvrdil bezprostredne po dražbe zástupca DreamField Property Roman Guniš. Opatrne sa vyjadril aj k otázke zachovania časti areálu či termínom búrania a výstavby.

„Začneme pracovať na územnom rozhodnutí a následne na stavebnom povolení. Až potom sa môžeme rozprávať o búracom povolení a búracích prácach,“ dodáva. Začať by však chceli čo najskôr.

Štúdia I. Kubíka zahŕňa aj začlenenie historického objektu Spilky s kupolou, kde by mohol byť menší pivovar s reštauráciou a expozícia zameraná na pivovarníctvo.

Pivovar Stein sa vydražil s tretinovou zľavou

Zdroj: Ateliér Ivan Kubík

„Pamiatkové konanie musí začať odznova. Časť objektov môže byť vyhlásená za pamiatky. Avšak vzhľadom na to, že všetko je v dezolátnom stave a niektoré objekty boli zatopené, je otázne, nakoľko môžu byť pamiatkovo chránené,“ upozorňuje Peter Vetrák, predseda predstavenstva Dražobnej spoločnosti.

Nový majiteľ bývalého pivovaru, eseročka DreamField Property, vznikla podľa údajov z Obchodného registra iba pred tromi týždňami. Za jej vlastníkom, akciovou spoločnosťou MiddleCap Investments, je podľa R. Guniša domáci kapitál. Personálne sú firmy prepojené napríklad so Sibamacom.

Znalecký posudok ohodnotil areál na ploche 16,5-tisíca štvorcových metrov na 11,48 milióna eur. Pri vydraženej cene 8,5 milióna vychádza štvorcový meter na 514 eur bez dane. Niekoľko miliónov ešte zhltnú búracie práce na zdevastovaných objektoch výroby piva či administratívy.

Prvý pokus predať na dražbe areál Steinu, ktorý je súčasťou konkurzu skrachovaného developera Orco Property Group, pred dvomi rokmi nevyšiel. Jediný záujemca, ktorý zložil zábezpeku, vtedy pri vyvolávacej cene 14,2 milióna eur neurobil podanie. Nasledujúce dva roky prebiehali rokovania s možnými záujemcami.

„Peniaze sa stanú súčasťou konkurznej podstaty, a následne bude prebiehať rozvrh týchto peňazí v prospech konkurzných veriteľov,“ hovorí P. Vetrák. Hlavným veriteľom je VÚB banka.

Úspešný vydražiteľ má podľa zákona 15 dní na doplatenie ceny. Táto lehota sa však často predlžuje z dôvodu dotiahnutia financovania.

Foto – Dražobná spoločnosť

Vizualizácia – Ateliér Ivan Kubík