Multifunkčná hala Danube Arena v bratislavskej Petržalke získala územné rozhodnutie. Štúdia vykonateľnosti potvrdila, že ide o životaschopný projekt. Začiatkom roka sa má uskutočniť tender na dodávateľa stavebnej činnosti, prvé práce na stavenisku by sa mali rozbehnúť v apríli.

Bratislavský samosprávny kraj chce podľa svojho predsedu Vladimíra Bajana získať stavebné povolenie do konca 2. štvrťroka, kedy by sa mala odštartovať výstavba. Dovtedy má byť známy presný vzhľad a projekt haly i spôsob financovania.

Štúdiu vykonateľnosti projektu športového komplexu v Petržalke pripravila fínska firma Jokerit HC Oy. Tá má výstavbu pripraviť, riadiť a neskôr halu prevádzkovať. Predbežný projekt pre územné rozhodnutie nakreslila fínska architektonická kancelária Pöyry Evata Sports&Venues.

Petržalská Danube Arena štartuje do leta

Zahŕňa multifunkčnú halu spolu s tréningovou halou, ktoré umiestnia najbližšie ku križovatke Dolnozemská-Panónska. Ďalej od križovatky popri Dolnozemskej ulici má byť aquapark s plavárňou, ktorý má od rušnej štvorprúdovky oddeľovať vyššia budova hotela.

Medzi aquaparkom a halami majú byť parkoviská, komplex majú dopĺňať servisné priestory, reštaurácie a služby. Podľa Andersa Backmana z Jokeritu má mať hokejová hala 12-tisíc sedadiel, na koncerty má byť k dispozícii až 15-tisíc miest. Malo by sa tu odohrať zhruba sto podujatí za rok. Hala má byť najmodernejšia v okolí vrátane Viedne a Budapešti.

Do multifunkčnej haly bude podľa A. Backmana treba investovať zhruba 80 miliónov eur (2,4 mld. Sk) pokiaľ ide o stavbu, vybavenie a práce pri otvorení. Mala by slúžiť rôznym športom od loptových hier cez motokros a motokáry až po jazdectvo, tenis a atletiku. Mali by sa v nej však konať aj koncerty, výstavy, konferencie, konkurzy alebo zábavné podujatia.

Petržalská Danube Arena štartuje do leta

Spoločnosť Jokerit spravuje viacero podobných hál v Európe, napríklad v Helsinkách, či Hamburgu, inde pôsobí ako poradca, takže by bratislavskú halu zaradila do svojej siete a tak pre ňu hľadala využitie. Nevyriešené je zatiaľ financovanie projektu, ktorého finančné nároky sa vrátane dopravných riešení pravdepodobne vyšplhajú na 100 mil. € (3 mld. Sk).

Barrie Parnham z britskej firmy Parnhams Group, ktorá má na starosti financovanie potvrdil, že pri prezentácii Danube Areny najmä v londýnskych finančných kruhoch sa stretávajú s veľmi pozitívnou odozvou. „Napriek kríze majú bohatí ľudia dosť peňazí a hľadajú možnosti na ich investovanie,“ vysvetľuje.

Potvrdil, že financovanie by malo prísť najmä zo strany private equity – teda vreciek súkromných investorov. „Potrebujú však vidieť konkrétne dokumenty, ako územné rozhodnutie, ktoré sme práve dostali a štúdiu vykonateľnosti,“ dodáva.

Petržalská Danube Arena štartuje do leta

Bratislavu podľa neho v Londýne pokladajú za prvotriednu lokalitu so silným hospodárskym rastom a devízou projektu je aj poloha na hraniciach troch štátov a potreba takejto haly v Bratislave. Investori však očakávajú, že ako všade inde vo svete, na výstavbu i prevádzku haly finančne prispejú štát i mesto Bratislava.

V. Bajan dopĺňa, že Európska investičná banka prisľúbila BSK úver na výstavbu plavárne a aquaparku, v blízkosti sa uvažuje aj s petržalským futbalovým štadiónom, ktorý by sa sem mal premiestniť od Starého mosta. Zaujímavý je podľa šéfa BSK záujem európskej basketbalovej federácie usporiadať v novej hale Majstrovstvá sveta v basketbale žien v roku 2013.

Vizualizácie - Pöyry