Ako zapojiť do tvorby mestského parku aj miestnych obyvateľov, ukazuje príklad z dánskej Kodane. Priestor pomenovaný Superkilen je v súčasnosti nominovaný aj na európsku architektonickú cenu Mies van der Rohe Award. Odvážne pestrofarebné riešenie pripravovala trojica kancelárií – Big, Topotek1 a Superflex.

Park s dĺžkou 750 m a plochou 30-tisíc m2 prináša trojicu oddelených častí. Červené (doslova) námestie určené pre kaviarne, stretávanie sa ľudí, počúvanie hudby či šport inšpirovali mnohé detaily z Ruska. Čierny trh je klasickým námestím s lavičkami a fontánami. Nasleduje Zelený park vhodný najmä pre pikniky, prechádzky so psom či priateľmi.

Okrem netradičného dizajnového riešenia, ktoré v dánskej metropole rýchlo udrie do očí, je netradičným aj spôsob vzniku parku. Na Superkilene sa podieľali obyvatelia z okolia, ktorých má byť približne 50 národností. Každý mohol do parku prispieť kúskom svojej domácej architektúry, čo vyústilo vo viac než stovku rôznych objektov, ako sú neóny, lampy, smetné koše, či lavičky.

Pestrofarebný park spája národnosti

Zdroj: Foto - Superflex

Za projektom stojí okrem spomínaných architektov aj spolupráca mesta a súkromnej asociácie Realdania, ktorá v Dánsku podporuje architektonické a urbanistické plány. Superkilen v časti Nørrebro dokončili vlani a podľa portálu Architecturenewsplus stál približne 7,7 milióna eur.

Foto - Superflex