Hodnotu transakcie firmy nezverejnili, podľa informácií ČTK sa pohybuje okolo 283 miliónov eur. Je to druhý najväčší realitný obchod v Česku tento rok po kúpe budovy The Park spoločnosťou Deka Immobilien za vyše 400 miliónov. 

„Záujem o Florentinum prekročil hranice Európy. Z množstva ponúk zostalo v užšom výbere päť, vo finále skončili dvaja záujemcovia. Renomovaného nemeckého investora prekonala až v posledných týždňoch ponuka skupiny CEFC,“ uviedol partner Penty Marek Dospiva.

Penta predstavila svoj prvý realitný projekt administratívneho paláca s obchodnou pasážou, nádvorím a záhradou v januári 2012, do prevádzky bol uvedený po 20 mesiacoch výstavby koncom roku 2013. Celková investícia sa pohybovala okolo 200 miliónov eur.

„Florentinum je pre nás viac ako iba vynikajúca obchodná príležitosť. Je súčasťou našej stratégie vybudovať v Českej republike európsku centrálu. Areál Florentina chceme ďalej rozvíjať a vytvárať čo najlepšie podmienky pre vlastné zázemie CEFC aj pre všetkých jeho nájomcov,“ vyhlásil prezident CEFC China Čchan Čchao-tuo.

V súčasnosti je Florentinum plne obsadené. Najväčšímu nájomníkmi sú EY, advokátska kancelária Havel, Holásek&Partners, spoločnosti Renomia, Veolia, BlueLink alebo Bank of China. V budove sídlia aj Dr.Max a Fortuna zo skupiny Penta i jej centrála. Všetkých 70 nájomníkov má dlhodobé zmluvy.

„Od okamžiku, keď Penta kúpila pozemok, sme Florentinum dokončili za štyri roky. Počas tejto doby bolo potrebné vybrať najlepší architektonický návrh, spracovať projekt, odstrániť pôvodné budovy tlačiarní Rudého Práva. A po získaní všetkých povolení celý objekt nabitý modernými technológiami postaviť a prenajať. V dnešných podmienkach by to bolo nemysliteľné,“ zdôrazňuje David Musil, ktorý je v Pente za projekt zodpovedný.

Umiestnenie Florentina v centre Prahy bude naďalej nadobúdať na význame. V jeho tesnej blízkosti, na mieste súčasného brownfieldu pri Masarykovej stanici, plánuje Penta oživiť územie modernými administratívnymi budovami s obchodmi a reštauráciami a tiež parkom, podľa projektu tento rok zosnulej slávnej architektky Zahy Hadid.

Zámer predať Florentinum zverejnila Penta začiatkom apríla s tým, že v máji osloví prípadných záujemcov. Realitní odborníci vtedy cenu odhadovali na 275 miliónov eur.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.