Developer v najbližšom čase vyberie poradcu predaja, uviedol hovorca Penty Ivo Mravinac. Predaj Florentina avizovala Penta ako jednu z možností po jeho naplnení nájomcami už pri otvorení pred dvomi rokmi.

Podľa serveru iHned.cz odhadujú realitní makléri cenu Florentina na zhruba 275 miliónov eur alebo 7,5 miliardy českých korún. Pente by takáto suma zaručila návratnosť kapitálu v desiatkach percent.

Podľa I. Mravinaca sú v súčasnosti výhodné podmienky na predaj. „Penta si neponecháva talizmany. Dnes je hlad aj po obyčajných budovách, pre predaj Florentina je ideálny čas,“ povedal pre ČTK.

Florentinum je prvým realitným projektom Penty v Českej republike. Stálo zhruba 160 miliónov eur. Budova celkovo ponúka 49-tisíc štvorcových metrov hrubej plochy kancelárií na deviatich podlažiach, 7 860 m2 obchodných plôch, 3 426 m2 skladov a 602 parkovacích miest.

Súčasťou je tritisíc štvorcových metrov veľké námestie a Desfourská záhrada. Na ňu nadväzuje novo otvorený hotel Motel One. Hlavnými nájomcami sú spoločnosti EY a advokátska kancelária Havel, Holásek & Partners alebo Renomia.

Penta budovu Českej typografie, bývalého sídla denníka Rudé Právo, kúpila od rakúskej spoločnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs v januári 2010. Výstavba sa začala v marci 2012, skolaudovaná bola v októbri 2013.

V Prahe skupina vlastní ešte kancelársky komplex Aviatica v areáli Waltrovka v Jinoniciach. Postupne ho doplní bytovými a rodinnými domami. Celkové náklady na Waltrovku presiahnu päť miliárd českých korún (185 miliónov eur).

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.