Zatiaľ čo bohatstvo realitných magnátov na celom svete prudko klesá, indický magnát Kušal Pal Singh môže hovoriť o opaku. Je známy tým, že pomohol pretvoriť predmestia hlavného mesta Naí Dillí na moderné štvrte. Majetok 92-ročného podnikateľa, ktorého rodina ovláda najväčšiu indickú verejne obchodovanú realitnú spoločnosť DLF, sa tento rok zvýšil o 5,5 miliardy dolárov. Je to najviac spomedzi svetových miliardárov v oblasti nehnuteľností sledovaných indexom Bloomberg Billionaires Index.

K. P. Singh ťaží z rastúceho trhu s nehnuteľnosťami v Indii, ktorý doteraz vzdoroval podobným problémom, aké sužujú Spojené štáty, Čínu a Európu. Vo väčšine sveta sa už začali prejavovať vyššie úrokové sadzby a klesajúce ceny domov a bytov, čo spôsobilo útlm na trhu.

V Indii však rastúca úroveň príjmov prispieva k dopytu medzi developermi aj kupujúcimi. Očakávania, že centrálna banka na budúci rok zníži úrokové sadzby, podporili aj zisky na akciovom trhu. „Čínsky realitný biznis je v zovretí krízy, zatiaľ čo ten indický prosperuje,“ povedal viceprezident bombajskej poradenskej spoločnosti v oblasti nehnuteľností Anarock Santhoš Kumar. „Rozvoj infraštruktúry, urbanizácia a rastúca stredná trieda sú faktory, ktoré poháňajú tento vzostup,“ dodal.

Akcie spoločnosti DLF v tomto roku vzrástli takmer o 70 percent, čo je najlepšie medzi developermi na svete s trhovou hodnotou viac ako 10 miliárd dolárov. Indický desaťčlenný index NSE Nifty Realty v roku 2023 vzrástol o viac ako 60 percent a smeruje k najlepšiemu ročnému zisku od roku 2017.

Biznis odštartoval svokor

Spoločnosť DLF bola založená v roku 1946 tesne predtým, ako India získala nezávislosť. Singhov svokor začal stavať obydlia pre utečencov. Pod vedením K. P. Singha, ktorý spoločnosť následne viedol päť desaťročí, prešla na úplne inú oblasť podnikania: luxusné nehnuteľnosti.

DLF sústredila väčšinu svojej ranej výstavby do oblasti, ktorá sa pôvodne nazývala Gurgáon a v roku 2016 bola premenovaná na Gurugram - poľnohospodárska oblasť približne 30 kilometrov juhozápadne od Naí Dillí. Singhovi trvalo roky, kým premenil to, čo kedysi opísal ako „krajinu plnú roklín a divočiny“ na „singapurské“ predmestie s elegantnými bytovými jednotkami, rozľahlými nákupnými centrami a nablýskanými obchodnými centrami.

Nadnárodné spoločnosti ako General Electric, Coca Cola či Oracle otvorili svoje kancelárie v Gurugrame a stali sa nájomcami DLF. Firma vstúpila na burzu v roku 2007 a vyzbierala 2,3 miliardy dolárov, čo sa počíta ako vtedajší najväčší verejný obchod v Indii. „Čo ma robí šťastným, je, že nehnuteľnosti sa konečne stali skutočným a mohutným odvetvím,“ povedal vtedy realitný magnát.

K. P. Singh odstúpil z vedenia v roku 2020, keď dovŕšil 90 rokov, pričom kontrolu nad spoločnosťou odovzdal svojmu synovi Radžívovi Singhovi.

Ďalšie dôležité správy

Čína, ropa
Neprehliadnite

Desaťročia trvajúca závislosť ropných trhov od Číny sa končí. Nahrádza ju India