Developerskej spoločnosti Orco sa v prvom štvrťroku podarilo dostať späť do čiernych čísel. Jej čistý zisk za prvé tri mesiace tohto roka predstavoval 2,8 milióna eur. Firma, ktorá je aktívna najmä v Prahe, stojí na Slovensku za bratislavským luxusným projektom Parkville na Kolibe.

V úvode predchádzajúceho roka bola spoločnosť v strate 4,37 milióna eur. Tržby v prvom štvrťroku 2012 developerovi klesli na 32,6 milióna eur z 39,1 milióna v prvom kvartáli 2011. Generálny riaditeľ Orca Jean Francois Ott však označil posledných niekoľko mesiacov za "bod obratu" pre firmu.

Orco sa totiž dlhodobo potýka s vysokým zadlžením. Obchodný súd v Paríži ale v roku 2010 schválil obchodný plán, ktorý zahŕňa splatenia dlhu spoločnosti do roku 2020. Minulý týždeň súd firme odsúhlasil zmenu obchodného plánu, ktorá spočíva vo výmene dlhopisov v hodnote 493 miliónov eur na akcie a nové dlhopisy.

Orco naspäť v čiernych číslach

Za celý rok 2011 sa Orco prepadlo do straty straty 43,5 milióna eur. Hlavnou príčinou bola reštrukturalizácia firemných dlhopisov. Čo sa týka výhľadu na celý tento rok, oznámila firma len odhad tržieb. Majú sa pohybovať medzi 160 až 180 miliónmi eur.

Do odhadu výnosov spoločnosť nezapočítala plánovaný predaj kancelárskej budovy Sky Office v nemeckom Düsseldorfe, ktorý chce Orco uzavrieť v nasledujúcich mesiacoch. Minuloročné výnosy boli 158 miliónov eur.

V polovici mája firma predala v českej metropole budovu, v ktorej sídli Rádio Slobodná Európa. Za 94 miliónov dolárov ju kúpila spoločnosť L88.

Firma podniká tiež napríklad vo Varšave, Budapešti a Berlíne. S akciami sa obchoduje na pražskej burze.

Foto - Orco