Zadlžená medzinárodná developerská firma Orco, ktorá sa pred niekoľkými rokmi vďaka prisilnej expanzii ocitla v problémoch so splácaním svojich záväzkov sa pomaly darí lepšie. V prvom štvrťroku vlaňajška sa už dostala do čiernych čísel, vo februári tohto roka sa má rozhodovať o novom vedení, informuje portál Ihned.cz.

Na čelo sa má dostať Radovan Vítek, ktorého presadzuje jeho firmy s najväčším akcionárskym podielom v developerskej spoločnosti – majú 29,7 % akcií. Ide o známeho českého podnikateľa a jedného z najbohatších v Česku a na Slovensku a šéfa realitného impéria CPI. Vystupoval aj v kauze okolo českej tipovacej kancelárie Sazka.

Do vedenia Orca chcú svojich zástupcov pretlačiť aj menší akcionári s približne desaťpercentnými podielmi. Skupina okolo R. Vítka plánuje aj zníženie kapitálu firmy na 215 miliónov eur formou zníženia hodnoty akcie. CPI uskutočnila predvlani aj jeden z najväčších realitných obchodov na Slovensku, keď za 73 miliónov eur kúpila priemyselný park v Lozorne.

Orco chce ozdraviť miliardár Vítek

Orco, firma známa najmä osobou jej výkonného riaditeľa – Jean Francois Otta, mala veľké plány aj pod Tatrami. S príchodom krízy sa však v roku 2009 dostala do problémov na všetkých trhoch a nasledoval predaj viacerých projektov, nakúpených nehnuteľností, či ponechanie rozostavaných dodávateľom.

V Bratislave postavila luxusný Parkville (prečítajte si ako obstál v Rande s realitou), ktorý doteraz dopredáva. Okrem toho pripravovala prestavbu bývalej budovy VÚB v centre mesta na rezidenčný projekt City Gate, predstavovala ho slovenská modelka Adriana Sklenaříková. Ten napokon ostal generálnemu dodávateľovi, ktorý tu v súčasnosti prenajíma zariadené byty.