Daniel Szabó

Oplatí sa katalógový projekt?

O blogu

Som autorizovaný architekt a spoluzakladateľ projekčnej kancelárie DJS Architecture a architektonickej kancelárie Puzzlebox. Zaoberáme sa kompletnou projektovou činnosťou v oblasti architektúry, interiéru a urbanizmu. Pôsobil som vo viacerých renomovaných ateliéroch v Írsku a na Slovensku. Mojim záujmom sú súčasné trendy v architektúre, ako aj v developmente, a s tým súvisiaca ekonomika stavieb. Mojím cieľom je zrozumiteľnou rečou priblížiť ľuďom problematiku návrhu stavieb, ich výstavby a z toho vyplývajúcej ekonomiky z pohľadu architekta a investora. V súvislosti s tým sa venujem aj vedeckej a teoretickej činnosti v odbore architektúry obytných budov na FA STU v Bratislave.

 

Všetky články autora

Aký je rozdiel medzi katalógovým projektom rodinného domu a individuálnym projektom spracovaným architektom? Väčšina z nás si asi odpovie, že v cene. Pri ďalšom zamyslení sa nad touto otázkou však zistíme, že to nie je celkom tak. Rozdielov je oveľa viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože keby ním bola len cena, potom by si všetci iste zvolili katalógový projekt. Poďme sa teda bližšie pozrieť na výhody a nevýhody každej z možností.

Kedy je výhodnejší katalógový projekt?

Keď si dokážete vybrať z existujúcej ponuky katalógových domov taký, ktorý sa Vám jednak vzhľadovo páči a zároveň Vám aj dispozične vyhovuje. Túto podmienku je dosť náročné splniť, keďže v tomto prvom výberovom site vypadne väčšina z ponúkaných domov. Keď sa Vám teda vybraný dom páči, a spĺňa aj Vaše predstavy o veľkosti a počte miestností, musíte zohľadniť ešte ďalšie kritériá. Jedným z nich je orientácia voči svetovým stranám. Každý katalógový projekt je navrhovaný na parcely s istou orientáciou, kde miestnosti sú väčšinou orientované na západ alebo východ, prípadne juh, zatiaľ čo na severnej strane sú okná minimalizované. Problém s orientáciou domu sa našťastie veľakrát podarí vyriešiť zrkadlením projektu.

Ďalšou podmienkou väčšiny katalógových projektov je rovinatý pozemok, pokiaľ máte teda parcelu v svahovitom teréne, zväčša nemáte ani na výber a musíte si dať projekt spracovať individuálne. Problémom môže byť aj to, keď nemáte kúpenú stavebnú parcelu relatívne štandardných rozmerov o štandardnej veľkosti, t.j. približne klasická parcela o rozlohe 500 až 700m2, ktorej šírka je aspoň 15m, tak aby sa tam zvolený katalógový dom dal umiestniť aj s dodržaním potrebných odstupov od susedných stavieb (tieto odstupy sú minimálne 2 metre od hranice pozemku pokiaľ nemáte na danú stranu okná obytných miestností, pokiaľ na túto stranu smerujú okná obytných miestností je minimálna odstupová vzdialenosť od hranice pozemku 3,5 metra, s tým, že susedná stavba musí byť vzdialená od vašej minimálne 7 metrov).

Pokiaľ teda nenájdete katalógový dom, ktorý presne spĺňa Vaše požiadavky a sedí na Váš pozemok, tak je zrejme lepšie nechať si vypracovať individuálny projekt presne podľa Vašich požiadaviek. Aj na pohľad drobné zmeny v katalógovom projekte (napríklad doprojektovanie kozubu, malý posun nosnej steny a iné) veľmi predražujú cenu katalógového projektu, vtedy je už väčšinou lepšie nechať si naprojektovať dom presne „na mieru“.

Koľko stojí katalógový projekt?

Záleží od veľkosti zvoleného domu, ale projekt na bežný dom o úžitkovej ploche okolo 140m2, podľa ktorého sa dá stavba postaviť (čiže realizačný projekt aj s výkazmi výmer, a nielen projekt pre stavebné povolenie) stojí okolo 1 200€ s DPH. K tomu treba ešte pripočítať cenu za osadenie projektu na konkrétnu parcelu, obvykle okolo 100€. Takisto projekty prípojok nie sú v cene.

Kedy je výhodnejší projekt „na mieru“?

Pokiaľ chcete mať originálny dom, prípadne neštandardnej veľkosti, alebo nenájdete žiaden, ktorý by Vám vyhovoval a páčil sa spomedzi katalógových domov, prípadne máte atypickú parcelu, alebo jednoducho máte len špeciálne želanie, ako napríklad vínna pivnička, viac kúpeľní v dome a podobne, čiže požiadavky, ktoré štandardizovaný katalógový dom nemôže splniť, vždy vtedy je „výhodnejší“ individuálny projekt stavby.

Koľko stojí projekt „na mieru“?

Tu je veľmi dôležité povedať, že cena vyslovene záleží od toho, na akú veľkú a náročnú stavbu si projekt objednávate. Takisto záleží na tom, či chcete len projekt na stavebné povolenie, ktorý akurát spĺňa minimálne požiadavky na vydanie stavebného povolenia úradom, alebo chcete riadny realizačný projekt s technickými detailmi, ako aj výkazom výmer, podľa ktorého sa dá stavba seriózne naceniť a postaviť. Aby sme však ceny mohli aspoň orientačne porovnať, uvažujme o bežnom poschodovom rodinnom dome o úžitkovej ploche 140m2 bez pivnice. Cena projektu pre stavebné povolenie na takýto dom sa obvykle pohybuje niekde okolo 2 500€, pričom cena za kompletný realizačný projekt s výkazmi okolo 4 000€.

Kedy zvoliť katalógový projekt

Kedy zvoliť  projekt "na mieru"

pokiaľ nájdete projekt,
ktorý vám vyhovuje dispozične,
vzhľadovo a zároveň
sedí na váš pozemok,
pričom vám nevadí,
že nebudete mať jedinečný dom

máte parcelu na svahu

máte atypickú parcelu

máte individuálne požiadavky

nenašli ste vhodný katalógový projekt

chcete mať jedinečný dom

Záver

Pokiaľ nájdete katalógový dom, ktorý spĺňa všetky uvedené kritériá, Vašou odmenou bude nižšia cena za projekt (obvykle ušetríte okolo 2 000€ za projekt) ako aj ušetrený čas potrebný na vypracovanie projektu „na mieru“ (obvykle 2 až 3 mesiace). Pokiaľ však takýto dom nenájdete, nič sa nedeje,  pretože suma vynaložená navyše na projekt „na mieru“ predstavuje len malý zlomok z celkovej ceny domu (okolo 2% pri štandardnom dome). Mnohokrát si však pri rozhovore s architektom ohľadne Vášho budúceho domu uvedomíte veci, na ktoré by ste prišli až po čase, pri užívaní domu. Ich zapracovaním do návrhu získate teda hodnotu, ktorá je obvykle oveľa vyššia ako suma ušetrená za katalógový projekt.

Výhody a nevýhody katalógového projektu

Výhody a nevýhody projektu "na mieru"

+ nižšia cena za projekt

+ možnosť zmeny dispozície a vzhľadu podľa želania

+ projekt je už hotový

+ je navrhnutý na podmienky daného pozemku

- nemožnosť zmeny dispozície a vzhľadu

+ plne vyhovuje individuálnym požiadavkám

- dom nie je jedinečný

+ dom je jedinečný

- nie vždy vyhovuje individuálnym požiadavkám

- vyššia cena za projekt

- nevyhovuje každému pozemku a orientácii

- projekt trvá obvykle 2 až 3 mesiace