V bratislavskom Ružinove vstáva z popola jedna z najväčších plánovaných novostavieb. Developerská spoločnosť Tatra Residence, ktorá pozemok bývalej Drutechny plánovala len rýchlo predať, dnes zvažuje výstavbu. Tento týždeň vyhodnotila výsledky architektonickej súťaže na územie.

Ide o pozemok na rohu Bajkalskej a Ružinovskej pri novostavbe Octopus. Pôvodne na ňom bola nakreslená 36-podlažná polyfunkčná veža s bytmi, obchodmi aj kanceláriami. Jej pôvodný investor, spoločnosť Atlas Real sa však dostal do problémov a pozemok vlani za 4,5 milióna eur získala developerská dcéra Tatra banky.

Tá sa rýchlo pustila do búrania objektov niekdajšieho autoservisu Drutechna a pozemok vyčistila pre ďalšieho investora. Keďže sa však doteraz nepredal, firma pristúpila k architektonickej súťaži, aby potenciálnych záujemcom ukázala, čo sa tu dá postaviť.

„Podarilo sa nám získať nápady na riešenie lokality,“ hovorí Miloš Sušarský, riaditeľ Tatra Residence. V hodnotiacej komisii sedeli architekti Ivan Kubík, Branislav Kaliský, Imrich Pleidel, Tibor Zelenický a ružinovský starosta Dušan Pekár.

Olympia v Ružinove vstáva z popola

Olympia - víťazný návrh Zdroj: PMArchitekti Peter Moravčík

Do súťaže prišlo sedem návrhov, víťazom sa stal ateliér PMA architekti Petra Moravčíka, druhé miesto získal Ľubomír Závodný a tretie Jančina architekti. Porota preferovala „ikonické“ riešenia pred pragmatickými z dôvodu výnimočnosti lokality.

Konkrétne objemy a termíny zatiaľ nie sú známe. Jednotlivé funkcie by sa však od skôr predstavených projektov nemali odlišovať a v projekte vzniknú byty, obchodné aj kancelárske priestory.

„Teraz prichádza prozaickejšia časť, skontaktujeme sa s víťazmi a budeme počítať realizovateľnosť ich návrhov,“ vysvetľuje M. Sušarský. A kým ešte vlani počítala Tatra Residence s predajom parciel s výmerou 1,6 hektára, dnes už zvažuje aj výstavbu vo vlastnej réžii.

Na pozemku sa pôvodne počítalo s 1,8-miliardovým projektom, štart výstavby sa však stále odkladal. Pôvodný majiteľ – spoločnosť Atlas Real prišla o viacero developerských aktivít, dnes jej už nepatria Jarabiny ani pozemky v Dúbravke. Postavila však byty na Hrachovej aj komplex Boria pri Štrkovci.

Zobraziť Olympia na väčšej mape