Prestavba roky chátrajúceho areálu bývalých kúpeľov Centrál pri Trnavskom mýte v strede Bratislavy sa rozbehla. Minulý mesiac začali búracie práce, výstavba by sa podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Immocap Group Petra Lukeša mala začať na jar budúceho roka. Developerská spoločnosť Immocap bude projekt Centrál rozvíjať, P. Lukeš je zároveň šéfom dozornej rady Ditecu.

Nový Centrál začnú predávať v októbri

Podľa P. Lukeša už projekt dostal územné rozhodnutie a vybavuje sa stavebné povolenie. To už Immocap má na búracie a výkopové práce. Do jari by sa preto namiesto ruiny kúpeľov mala na 2,3-hektárovom pozemku medzi Metodovou, Miletičovou a Jelačičovou ulicou objaviť stavebná jama, do ktorej sa majú zmestiť plánované štyri podzemné podlažia.

Spoločnosť do projektu z dielne architekta Ivana Kubíka vloží 150-170 miliónov eur (4,5-5 mld. Sk). Za ne má vyrásť jedna približne stometrová a dve nižšie veže, nákupné centrum s veľkosťou zhruba ako Polus, hotel, menšie plochy administratívy a 370 bytov. Ich predaj sa má rozbehnúť 1. októbra.

Nový Centrál začnú predávať v októbri

V najvyššej budove na rohu Miletičovej a Trnavskej ulice má byť na nižších podlažiach hotel, nad ním niekoľko poschodí kancelárií a najvyššie byty. Ďalšie dve nižšie trojuholníkové budovy budú vyhradené pre byty, podobne ako nižšie budovy pri Jelačičovej ulici. Najmä dvoj- a trojizbové byty by mali poskytovať vyšší štandard a mali by sa preto predávať vo vyššej cenovej hladine, nie však na úrovni najdrahších bratislavských projektov.

Ich spodné podlažia zaplní nákupné centrum, ktoré bude pod časťou areálu a bude sa ním dať prechádzať medzi jednotlivými budovami. Celkovo má v Centrále vzniknúť 33-tisíc štvorcových metrov predajnej plochy. Podľa P. Lukeša má ísť o shopping centrum mestského typu s obchodmi vyššej úrovne.

Nový Centrál začnú predávať v októbri

Na rohu Miletičovej a Jelačičovej ulice vznikne aj malá administratívna budova, kde sa plánujú malé kancelárie pre advokátov, či notárov s celkovo 2-tisíc štvorcovými metrami. Nový Centrál majú dokončiť v roku 2011. Celý areál by mal dávať dôraz na zeleň vrátane časti striech nákupného centra, kde plánujú aj možnosť posedenia.

P. Lukeš hovorí, že územie by Immocap rád ďalej rozvíjal smerom k Trnavskému mýtu prepojením s podchodom a budúcou železničnou stanicou Filiálka. Architekti navrhli aj mostík ponad Miletičovu ulicu, ktorý by nákupné centrum a celý areál prepojil s územím na jej druhej strane.

Nový Centrál začnú predávať v októbri

Projekt prestavby kúpeľov Centrál vznikol už pred niekoľkými rokmi, dlho ho však brzdil odpor okolitých obyvateľov voči výstavbe, najmä jej výške a hustote. Naposledy Immocap 89006>ohlásil zámer začať stavať vo februári 2008. Podľa P. Lukeša sa spory už podarilo vyriešiť, pričom v projekte nerobili veľa zmien. Úpravou prešla najviac doprava.

Vizualizácie - Immocap

Foto - Marek Lelovič