Odborná porota vyhodnotila súťaž ešte v júli a udelila tri ceny podľa poradia najlepších projektov a jednu mimoriadnu cenu, informuje hovorca mestskej časti Marek Tettinger. Medzi ocenených rozdelí Nové Mesto 10-tisíc eur a ďalších 28-tisíc bude odmena za vypracovanie projektovej dokumentácie.

„Po zasadnutí poroty a odoslaní zápisníc z vyhodnotenia nám bola doručená písomnosť nazvaná Protest, žiadosť o nápravu, v ktorej účastník namieta, že došlo k porušeniu ustanovenia súťažných podmienok, v ktorom sa uvádza, že účastníkom nesmie byť blízka osoba, zamestnanec alebo zamestnávateľ člena poroty,“ opisuje M. Tettinger.

Protest sa týkal faktu, že spoluautorka víťazného návrhu architektka Katarína Boháčová je kolegyňou predsedníčky poroty Zuzany Hudekovej na oddelení Hlavného architekta bratislavského magistrátu.

Podľa názoru mestskej časti ako vyhlasovateľa súťaže tak spoluautorka víťazného návrhu nie je ani blízka osoba, ani zamestnanec či zamestnávateľ člena poroty. Vyhodnotenie súťaže bolo anonymné, porota hodnotila len súťažné návrhy označené číslom.

Napriek tomu, že doručený protest nie je opravným prostriedkom podľa zákona o verejnom obstarávaní a bol doručený ešte pred odoslaním oznámení o výsledku súťaže účastníkom, mestská časť ho podľa hovorcu vzala na vedomie.

„V snahe zabezpečiť transparentný priebeh súťaže bez akýchkoľvek pochybností verejný obstarávateľ neodoslal oznámenia o výsledku súťaže návrhov a nevyzval víťazného uchádzača na priame rokovacie konanie,“ vysvetľuje M. Tettinger.

Mestská časť informovala členov poroty a uchádzačov o situácii a poslala list primátorovi Milanovi Ftáčnikovi so žiadosťou o súčinnosť. Zároveň požiadala Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) o metodické usmernenie, ako ďalej postupovať.

Mestská časť teda s uzavretím súťaže čaká na rozhodnutie ÚVO, od ktorého závisí ďalší postup. Podľa pôvodných plánov chcela zmluvu s víťazom súťaže podpísať do konca septembra a práce sa mali začať v prvom polroku budúceho roka.

Na mieste bývalého cykloštadióna zbúraného v roku 2010 by na ploche takmer 18-tisíc štvorcových metrov mal vzniknúť mestský park s funkciami športu a rekreácie s celoročnou prevádzkou. Okrem dostatku zelene by mal ponúknuť vybavenie pre fitness, kurty, ihriská, lezeckú stenu či joggingovú dráhu doplnené o miesta pre drobné kultúrne a spoločenské akcie.

Až 80 percent plochy má byť verejne prístupnej, spoplatnené zariadenia majú tvoriť najviac pätinu. Nový park má zároveň prepojiť ostatné zariadenia – tenisové centrum, kúpalisko či zimný štadión.

Štúdia má riešiť aj dopravu, najmä cyklistickú a pešiu, môže uvažovať aj s podzemnou garážou s maximálne 120 miestami. Projekt má aj ekologické funkcie, má priniesť inovatívne riešenia v oblasti tvorby, dizajnu a udržateľného manažmentu zrážkových vôd.

Mestská časť chce nový park zaplatiť z vlastného rozpočtu a grantov. Prvá etapa, teda terénne úpravy, výsadba zelene a opatrenia smerujúce k manažmentu zrážkových vôd v území a umiestnenie drobného športovo-rekreačného vybavenia, by si mala vyžiadať 650-tisíc eur bez DPH.

Mestská časť a mesto na ňu žiadali 450-tisíc z Nórskeho finančného mechanizmu. „Od 19. 8. 2014 je účinná projektová zmluva na realizáciu projektu v rámci programu Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha spolufinancovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu SR,“ dodáva M. Tettinger.