Bránou do Thajska je od konca septembra Zlatá zem. Tak znie v preklade názov nového letiska Suvarnabhumi v thajskom Bangkoku. Je náhradou za staré medzinárodné letisko Don Muang, ktoré už kapacitne nestačilo.
Jeho stavba sa dlho plánovala, nakoniec sa Thajčania v septembri tohto roka dočkali slávnostného otvorenia. Zlatou zemou pomenoval nové letisko sám kráľ Bhumibol Adulyadej.
Prvenstvá
Nový terminál zaujme už na prvý pohľad. Členitá strecha terminálu bola navrhnutá tak, aby tienila budovu pred intenzívnym tropickým slnkom.
Redukujú sa tak náklady na klimatizáciu, ktorých výška v tejto časti sveta nie je zanedbateľná. Zároveň to robí terminál architektonicky zaujímavým.
Výstavba nového letiska má dopomôcť Bangkoku stať sa hlavným dopravným uzlom v juhovýchodnej Ázii. To je zámer thajskej vlády.
Objem cestujúcich sa má perspektívne zvýšiť na sto miliónov cestujúcich, čo je dvojnásobok súčasnej kapacity. Okrem toho manažéri letiska rátajú aj s nákladnou dopravou.
Výstavba letiska sa roky odkladala. Spoločnosť New Bangkok International Airport síce vznikla ešte v roku 1996, ale pre ekonomické i politické zmätky trvalo šesť rokov, kým sa začalo stavať.
Miesto na nové letisko našli tridsať kilometrov východne od Bangkoku, v Kobrích močiaroch. Vzhľadom na kvalitu pôdy bolo nevyhnutné vybraných tritisíc dvesto hektárov upraviť, čo zabralo niekoľko rokov. Základný kameň letiska bol postavený v roku 2002.
Už po ukončení výstavby prvej časti a jej uvedení do prevádzky prekonáva Suvarnabhumi staré letisko. Kým to stačilo na vybavenie tridsiatich ôsmich miliónov cestujúcich, nové letisko by malo za rovnaký čas zvládnuť päťdesiat miliónov pasažierov.
V začiatočnej fáze, keď sa letisko ďalej buduje, je už schopné vybaviť tri milióny ton nákladu za rok. K dispozícii je cargo terminal s rozlohou 190-tisíc štvorcových metrov.
Thajčania sa hrdia aj novou riadiacou vežou, ktorá je podľa nich najvyššia na svete. Má stotridsaťdva metrov a za priaznivého počasia ju vidieť z vysokých budov vo vzdialenom Bangkoku.
Výbava a zábava
Rýchlosť a komfort – to má byť na novom letisku v Bangkoku samozrejmosť. Fakt, že na letisku v tejto ázijskej krajine trávi chvíle množstvo cestujúcich z celého sveta, sa prejavil aj na zariadení interiérov.
Pohodlie letiska esteticky dopĺňajú umelecké diela domácich autorov a bohatá výzdoba v typickom thajskom štýle. Veľká letisková hala s rozlohou takmer štyristo tisíc štvorcových metrov je dlhá viac ako tri kilometre a vysoká dvadsaťpäť metrov.
Na tristo šesťdesiatich check-in miestach je letisko schopné obslúžiť sedemdesiatšesť letov za hodinu. Malo by sa tak predísť radom na vybavovacích miestach. Dopĺňať by ich malo ďalších sto. Tie však už nebudú pripojené na batožinový systém.
K pohodliu má prispieť aj systém občerstvenia. Tri spoločnosti vedia denne zabezpečiť 65-tisíc jedál.
Dve dráhy, na ktorých od 28. septembra beží plná prevádzka, by mali v budúcnosti doplniť ďalšie dve. Kapacita sa tak zvýši na sto miliónov pasažierov a vyše šesť ton nákladu prepraveného ročne.
Thajčania tvrdia, že tak budú mať najväčšie letisko na svete. Ak sa budú držať plánu, potrvá im to tri až päť rokov. Zatiaľ ich však môžu vo všeličom predstihnúť iné letiská v svetových metropolách.
V číslach
Thajsko je stále turisticky atraktívna oblasť. Preto zatiaľ niet dôvodu na obavy, že by záujem leteckých spoločností o tamojšiu metropolu klesol.
Bangkok je destinácia európskych, ázijských, ale aj austrálskych či severoamerických leteckých spoločností. Lietať by ich tu mala približne stovka.
Pred hlavnou turistickou sezónou, ktorá sa začína v juhovýchodnej Ázii v novembri, je otvorenie nového letiska s obrovskou kapacitou vítaná novinka. Urýchli sa vybavovanie víz i vybavovanie cestujúcich tak do Thajska, ako aj tých, pre ktorých to nie je cieľová destinácia.
Futuristicky vyzerajúci terminálový komplex postavili prevažne z ocele a zo skla. Tvorí ho sedem nadzemných podlaží, ktoré spolu s prízemím majú 563-tisíc štvorcových metrov. To ho robí najväčším na svete.
Desaťročnú koncesiu na prevádzkovanie duty-free obchodov a manažovanie komerčného predaja na novom letisku vlastní King Power International. Spoločnosť očakáva, že pôvodne dohodnutých dvadsaťtisíc štvorcových metrov plochy sa neskôr zdvojnásobí. Spomínaná koncesia nezahŕňa ďalších päťtisíc štvorcových metrov určených pre štátne inštitúcie.
Foto – Profimedia.cz