Masívny prílev peňazí do európskeho realitného sektora pripomína posledný predkrízový rok. „Každý si vtedy myslel, že svet bude stále pokračovať rovnako, že dokážeme predpovedať trendy a výnosy, za rohom sa však náhle objavila čierna labuť,“ hovorí z Cannes Martin Brühl, šéf realitného regulátora RICS, pre portál PropertyEU.

Dodáva však, že realitný biznis sa z prasknutia bubliny poučil. Ľudia sú opatrnejší, rozhľadenejší a zodpovednejší, myslí si M. Brühl. Obrat realitného cyklu by ich preto nemal opäť zaskočiť ako neočakávaná udalosť (čierna labuť).

O návrate šťastných dní ako hlavnom refréne tohtoročného stretnutia najväčších realitných hráčov píše v blogu aj editor magazínu Property Investor Europe Allan Saunderson. Namiesto eufórie však cíti väčšiu triezvosť.

Cyklus by sa podľa odborníkov mohol obrátiť v roku 2018. Podľa hlavného ekonóma poradenskej spoločnosti CBRE Richarda Barkhama by bublina mala prasknúť opäť v USA. Obrovské množstvo nových projektov poháňaných lacnými úvermi povedie podľa neho k presýteniu trhu.

Aktuálny trend lacných peňazí, hromadenia väčších úspor na úkor investícií a prílevu zahraničných prostriedkov do USA a Európy by podľa realitných expertov mal vydržať minimálne do roku 2018, ale aj dlhšie.

Investovaniu v zahraničí pomáha aj presadzovanie globálnych štandardov hodnotenia. Rekordné realitné investície zaznamenané vlani by tak mohli pokračovať aj v ďalších rokoch. V tomto roku očakáva poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield 11-percentný nárast na 1,2 bilióna eur.

Mnoho dohodnutých obchodov sa očakávalo aj v Cannes. Zopakovala sa totiž vlaňajšia rekordná účasť. Na veľtrhu bolo zastúpených 93 krajín a medzi 22-tisíc účastníkmi bolo vyše 4 500 investorov.

Investori majú množstvo hotovosti a ponuka prvotriednych nehnuteľností je pomaly vyčerpaná, začínajú tak obracať záujem aj na mestá a regióny druhej kategórie a špecializované realitné sektory ako logistika alebo ubytovanie.

Mestá sa už neprezentujú naleštenými megaprojektami, ale viac sa orientujú na kvalitu života a uržateľnosť rozvoja. MIPIM tak hlásil aj koniec úniku obyvateľov z miest do satelitov a návrat do centier.

Zo Slovenska sa medzi tisíckami firiem, miest a regiónov prezentoval len developer HB Reavis. Popri projektoch v Poľsku a Veľkej Británii, ale aj Česku a Maďarsku, predstavil aj bratislavské Twin City.

Podľa účasti na MIPIM sa najhorúcejšími realitnými ohniskami zdajú Istanbul, Štokholm a Manchester, hodnotí magazín Property Week. Naopak, vlaňajší najväčší lákač investorov Rusko z Cannes v dôsledku sankcií súvisiacich s ukrajinskou krízou úplne zmizol. Vlaňajšia investícia do prezentácie na francúzskej riviére tak zostala otázna.

Hlavnými témami canneského veľtrhu boli tento rok inteligentné budovy, smart mestá, big a open data, digitálna ekonomika, koniec vlastníctva a crowdfunding.