Obnova Svetového obchodného centra začala pred štyrmi rokmi, ale dlho stagnovala. Rozbehla sa až tento rok v lete v perspektíve blížiaceho sa okrúhleho výročia udalostí z 11. septembra. Pri príležitosti tohtoročného deviateho jubilea denník The New York Times skonštatoval, že na stavenisku pracuje už okolo dvetisíc ľudí a ich počet narastá.

Azda najviac medializovanou udalosťou bolo v poslednom čase osadenie dvoch pozostatkov architektonických prvkov zo severnej fasády dvojičiek. Takzvané trojzubce sú 52-tonové, 21 metrov vysoké fragmenty oceľových stĺpov, ktoré sa rozdeľovali na siedmom poschodí. Po útoku ich aj s niektorým ďalšími prvkami dolnej časti fasády rozrezali a uložili v hangári číslo 17 Medzinárodného letiska J. F. Kennedyho.

Okolo týchto spatinovaných objektov bez pôvodného hliníkového obloženia pripomínajúcich minimalistické plastiky rastie pavilón Národného pamätníka a múzea, ktorý budujú v podzemí. Stĺpy stoja hneď za budúcim vstupom do veľkého átria, cez ktoré bude osvetlené múzeum – vďaka presklenému nárožiu sa budú vynímať zďaleka. 

Newyorské dvojičky nahradí Pavilón spomienok

Budovu nepravidelného ležiaceho geometrického útvaru zvaného polyhedrón s reflexnou fasádou, ktorá bude odrážať okolitú zeleň, navrhol nórsky ateliér Snøhetta – podľa aktuálneho rebríčka časopisu BauNetz šiesta najlepšia architektonická firma na svete. V tvare pavilónu poznať narážky na pôvodné najvyššie veže WTC.

Nórski architekti pracovali na projekte štyri roky. Najmä preto, že investor niekoľkokrát zmenil náplň budovy, ktorá mala slúžiť aj ako centrum umenia. Napokon sa rozhodlo, že centrum bude stáť na inom mieste a že ho navrhne Frank Gehry. Projekt architekta z Los Angeles však dosiaľ nepublikovali.

Donedávna sa nevedelo ani to, kto ho bude využívať a najmä, kto ho zaplatí. Tento mesiac oznámil newyorský starosta Michael R. Bloomberg, že štvrtinu nákladov odhadovaných na 289 miliónov eur budú financovať z federálneho rozpočtu na obnovu infraštruktúry Manhattanu. Pavilón stojí zlomok tejto sumy – 62 mil. eur.

Newyorské dvojičky nahradí Pavilón spomienok

Jeho výstavbu komplikuje tunel metra, ktorý treba odkloniť bez prerušenia premávky. Otvorenie pavilónu a múzea pôvodne plánovali v deň 10. výročia útoku, no začali ho stavať až tento rok v lete, takže ho dokončia pravdepodobne až v druhej štvrtine roku 2013.

Newyorské dvojičky nahradí Pavilón spomienok

V múzeu projektovanom ateliérom Davis Brody Bond Aedas budú inštalované ďalšie objekty z veží, ale aj napríklad takzvané Schodisko záchrany. Je to vonkajšie schodisko, ktoré viedlo z námestia WTC na ulicu.

I keď projekt obnovy sa realizuje vo veľmi pozmenenej podobe, celkové náklady sa dosiaľ uvádzajú na hornej hranici odhadu newyorskej konzultačnej firmy Appleseed z roku 2003, čiže 8 mld. eur.

Z koncepcie Davida Libeskinda neostalo prakticky nič, prestupná stanica na Fulton Street od Grimshaw Architects a Arup je zjednodušené, menej ambiciózne. V nezmenenej podobe sa však realizuje dopravný uzol za 2,3 mld eur od Santiagu Calatravu. Vstup do nej, presklenú oválnu stavbu, začnú stavať v roku 2012 a majú ju dokončiť o dva roky neskôr.

Z pôvodnej koncepcie sa zachovala aj vízia pamätných nádrží (Michael Arad, Peter Walker), medzi ktorých rohmi bude stáť pavilón od Snøhetty. Okolo nich vysádzajú na námestí Memorial Plaza s rozlohou vyše 3 hektárov postupne 416 odrastených ambrovníkov styraxových a dubov dvojfarebných, vybraných pre zvlášť farebne pestré lístie na jeseň.

Z okrajov deväť metrov hlbokých štvorcových nádrží so stranou dlhou 54 metrov bude stekať vodopád. Nádrže zvané Reflecting Absence majú stáť na mieste zrútených veží. Nádrže sú náznakom veží, pôvodná hrana stavby bola totiž 63 metrov a odtokový otvor takisto nezodpovedá dimenziám jadra, ktoré bolo obdĺžnikové.

Na južnej nádrži v týchto dňoch dokončujú obklady z juhoafrickej svetlosivej žuly, severná nádrž je hotová. Náklady na výstavbu Memorial Plaza sú 383 mil. eur. Toľko, koľko stáli pôvodné dvojičky.

Newyorské dvojičky nahradí Pavilón spomienok

Z budov plánovaných v areáli je hotová jedine 52-poschodová 7 World Trade Center. Je pomenovaná podľa o niečo nižšej budovy poškodenej úlomkami Severnej veže WTC. Vyhorela a zrútila sa ešte v deň útoku. Novú sedmičku navrhol David Childs z ateliéru Skidmore, Owings and Merrill, autor hlavnej budovy, 541-metrovej 1 World Trade Center  v severovýchodnom nároží areálu.

Mrakodrap známejší azda pod predchádzajúcim názvom Freedom Tower bude čoskoro postavený do polovice, ale už v novembri začnú osadzovať oceľové a sklené fasádové dielce.  Odovzdanie budovy je plánované v roku 2013. Presťahuje sa do neho okrem iných vydavateľ časopisov Condé Nast, a to z významného „zeleného“ mrakodrapu na newyorskom Times Square. Ten je pomenovaný podľa neho, hoci ho nevlastní.

Približne v rovnakom čase ako 1 World Trade Center  dostavajú takmer 300-metrovú štvrtú vežu, nazývanú aj 150 Greenwich Street od Fumihiko Makiho. Momentálne sa vypína približne do tretiny budúcej výšky. Vo fáze budovania základov je 2 World Trade Center (200 Greenwich Street) od Foster + Partners, ktorá má s anténou presiahnuť 400 metrov.

Newyorské dvojičky nahradí Pavilón spomienok

Menej šťastia majú pozastavené projekty, o niekoľko desiatok metrov nižšia tretia veža (175 Greenwich Street) od ďalšej renomovanej britskej firmy Rogers Stirk Harbour + Partners a najnižší z výškových domov - piata veža (130 Liberty Street) od firmy Kohn Petersen Fox, na ktorej parcele by do konca roka mali ešte len odstrániť problematickú poškodenú budovu Deutsche Bank. 

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Vizualizácie - Squared Design Lab; Snøhetta

Newyorské dvojičky nahradí Pavilón spomienok

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.