Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik vníma schválenie Zmien a doplnkov územného plánu mesta, známe pod kódom ZaD 02 skôr pozitívne ako negatívne. „Bola to otázka rozvoja mesta alebo stagnácie,“ odôvodňuje podporu minulotýždňového hlasovania mestského parlamentu v tejto otázke.

Vďaka tomu prešli aj zmeny ako zvýšenie zastavanosti v lokalite súčasného Parku kultúry a oddychu, kde sa developerská firma Henbury chystá vybudovať River Park II. Namiesto 66-tisíc m2 úžitkovej plochy tam teraz  územný plán dovoľuje vybudovať až 106-tisíc m2. „Mesto to však môže ovplyvniť cez  územný plán zóny, v ňom stanoviť objem výstavby, veď ten nemusí dosiahnuť maximum,“ tvrdí.

Hlavná architektka mesta Ingrid Konrádová je presvedčená, že aj štvorročný maratón schvaľovania ZaD 02 je dôvodom, prečo v Bratislave pozemky roky ležia ladom. Okrem toho je podľa nej na vine aj nízka daň z nehnuteľností. So súčasným územným plánom sa pracuje veľmi ťažko, sťažuje sa. Umožňuje napríklad nadstavby nad bytovými domami, ktoré nie sú podľa predstáv magistrátu, ťažko sa však dajú regulovať.

Neprehľadné zmeny územného plánu skončili

M. Ftáčnik vysvetľuje, že týmito zmenami skončila jedna éra územného plánu Bratislavy. Magistrát už začal obstarávať nový územný plán, ten však má byť hotový až o 5-7 rokov. Dovtedy sa zmenami majú pravidelne riešiť problémy, „ktoré priniesol život“, aby sa zmeny neschvaľovali v obrovskom neprehľadnom balíku, ako to bolo teraz.

„Odteraz sa bude územný plán meniť po častiach, aby sa o zmenách dalo diskutovať,“ hovorí primátor. „Ide nám o vstup verejnosti, diskusiu v inej kvalite, nie ako doteraz.“ Za príklad označil Viedeň, kde sa územný plán alebo jeho časti menia viackrát do roka.

Zmeny územného plánu napríklad umožnia prestavbu starých priemyselných areálov na  moderné komplexy, ako napríklad Pivovar Stein na Blumentálskej, Gumonka, Nová Cvernovka v Ružinove, Matador v Petržalke, či Meopta a Vinárske závody v Rači. Vybudovať sa bude môcť aj nákupné centrum Aquario v Karlovej Vsi.

Index podlahovej plochy sa zvyšuje v lokalitách ako Eurovea II, zóna Chalupkova, Panorama City, Autobusová stanica, račianske Komisárky alebo Nový Lamač. Využitie doteraz poľnohospodárskej alebo lesnej pôdy povoľujú zmeny pre projekty Bory Lamač, Cepit Vajnory, prístav Vlčie hrdlo pri Slovnafte alebo Vtáčnik v Novom Meste. Zmeny umožnia aj uvoľniť pozemky pre výstavbu diaľnic D4 a R7.

Na druhej strane sa znižuje intenzita výstavby v lokalitách námestie SNP, Kollárovo námestie, Jaskov rad, vo Vajnoroch, Jarovciach, či Rusovciach. Zastavateľné plochy sa v územnom pláne zmenili na zeleň v prípade lokalít Šafárikovo alebo Ovsištské námestie, Dlhé diely, na Tomášikovej, Miletičovej a Záhradníckej alebo Ivanskej ceste.

Ilustračné foto - Peter Kremský