Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne zasahuje v Malackách, kde dokumentuje korupčnú trestnú činnosť. Počas akcie s krycím názvom Staviteľ zadržali policajti dve osoby, a to J. Ř. a M. L. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Podľa informácií TRENDU je jedným zo zadržaných primátor Malaciek Juraj Říha. Druhým človekom má byť spoločník developerskej firmy LGR Invest Mário Longauer.

Spoločnosť v meste realizuje rezidenčný projekt Severin, ktorého súčasťou majú byť aj kancelárie a obchodná pasáž. Na komerčný projekt nadväzuje investícia mesta, ktoré v centre postaví podzemné garáže a námestie. 

Hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová v reakcii potvrdila, že primátora J. Říhu navštívila polícia v utorok v jeho kancelárii a následne s príslušníkmi odišiel. „Oficiálne nevieme, v akej veci, predpokladáme, že niečo vysvetliť,“ povedala. K druhej zadržanej osobe ani okolnostiam skutku opísaného políciou sa hovorkyňa nevedela vyjadriť. 

Začiatkom roka mal podľa polície zástupca mesta Malacky ponúknuť cez sprostredkovateľa úplatok developerskej spoločnosti. V tomto prípade nešlo o peniaze, ale o „výmenný obchod“.

„Developer čakal na vydanie kolaudačného rozhodnutia v prípade jeho bytového domu. Všetky zákonom stanovené podmienky splnil. Napriek tomu mal zástupca mesta developerovi ponúknuť bezproblémové a urýchlené kolaudačné rozhodnutie za splnenia ešte jednej podmienky,“ spresnila polícia.

Za vydanie kladného stanoviska mal na oplátku žiadať, že developer svojím vplyvom zabezpečí na okresnom dopravnom inšpektoráte vydanie kladného stanoviska v prospech mesta Malacky v súvislosti s výstavbou multifunkčnej haly mestom. „V tomto prípade aj napriek nesplneniu zákonných podmienok na jeho vydanie,“ podotkla polícia.

Policajný vyšetrovateľ momentálne realizuje procesné úkony. O ďalšom postupe bude polícia informovať.