Hoci v súčasnosti najvyššia dokončená budova sveta Taipei 101 v Tchajwane stojí už od roku 2003, jej prevádzka je do dnešných dní stratová. Prevádzková strata Taipei 101 môže podľa Bloombergu dosiahnuť v tomto roku výšku 100 mil. tchajwanských dolárov (2 mil. €), pričom vlani to bola jedna miliarda (21 mil. €).
Investor dúfa, že na nulu sa dostane budúci rok, kedy by prílev podnikateľov z Číny mohol zdvihnúť nájomné a obsadenosť. Medzi záujemcami sú podľa vyjadrenia Michaela Liu, hovorcu Taipei Financial Center pre agentúru Bloomberg, vraj finančné domy ako Bank of China, Bank of Communications a China Merchants Bank. Obsadenosť budovy by sa tak zo súčasných 80 % mohla zvýšiť na 90 % v budúcom roku.
„Naša profitabilita sa zlepší s tým, ako si bude stále viac čínskych firiem prenajímať priestory.“ Historická snaha o nezávislosť Taiwanu od Číny bola sprevádzaná 60 rokov trvajúcim zákazom čínskych investícií na tomto území a tiež priamych leteckých liniek. Po vlaňajšej výmene prezidenta Tchajwanu obe krajiny rokujú o podmienkach, umožňujúcich viac vzájomných investícií v bankovníctve a poisťovníctve.
Taipei 101 Zdroj: Flickr
Stojedenposchodový mrakodrap na Tchajwane sa okrem výšky 509 metrov môže pochváliť napríklad aj najvyššou rýchlosťou stúpania výťahu (16,83 m/s) na svete. No minimálne výškový primát môže stratiť o niekoľko mesiacov, keď by sa mal dokončiť Burj Dubai s výškou viac ako 800 metrov.
Foto - Flickr