Tento týždeň v Dubaji slávnostne otvorili Vežu číslo dva JW Marriott – Le Marquis (JWMM). Guinnessova kniha rekordov v decembri oficiálne uznala 355-metrovú stavbu za najvyššiu na svete využívanú výlučne ako hotel.
Po takzvanom soft opening bola budova v prevádzke od polovice novembra. V 72-poschodovej veži na hlavnej triede Sheikh Zayed Road na okraji štvrte Business Bay je 804 izieb a 9 reštaurácii, 5 barov, prirodzene, jeden na vrcholku.
Sú v ňom aj výstavné a konferenčné priestory, ktoré umožňujú už teraz usporadúvať podujatia pre približne tisíc účastníkov, a to na konci budúceho roku otvoria rovnako vysokú severnú Vežu číslo jeden.
Dvojičky s oválnym jadrom majú spoločné sedempodlažné pódium, kde je nákupné centrum. Dubajskí architekti z Archgroup ich naň umiestili vo vzdialenosti 60 metrov od seba a asymetricky, aby si nezacláňali vo výhľade. Výstupky s balkónmi majú evokovať datľovú palmu, nadstavba na vrcholku je stvárnená ako diamant.
Zdroj: Foto - Archgroup International Architects PVT LTD
Investícia za 375 mil. eur mala zložitý vývoj. Pôvodne plánovali iba jednu 350-metrovú vežu s dokončením v roku 2008. Po rozhodnutí postaviť dvojičky prepracovali projekt na dva 77-poschodové mrakodrapy, ktorých výšku postupne redukovali o približne 50 metrov, znížili stožiar, zjednodušili „diamant“ a, naopak, zvýšili pódium o tri poschodia.
Vďaka JMMM má Dubaj, ako uvádza Rada CTBUH, 18 mrakodrapov vyšších ako 300 metrov, viac ako Hongkong, Chicago a New York dohromady.
Taxikári si naň ešte nezvykli, mýlia si ho, keďže do reťazca Marriott patrí v Dubaji až šesť zariadení s týmto názvom a Marriottu patria ešte aj tri tunajšie hotely Ritz-Carlton. Expanzia reťazca bude pokračovať. Jeho prezident Alex Kyriakidis na stredajšom otvorení avizoval v nasledujúcich dvoch rokoch otvorenie deviatich zariadení v Spojených arabských emirátoch s celkovo tritisíc izbami vrátane JWMM.
Zdroj: Foto - Archgroup International Architects PVT LTD
Nepatrí medzi najdrahšie miestne päťhviezdičkové hotely, ktorých tu špecializovaný server Expedia registruje vyše päťdesiat. Nocľažné 200 – 300 eur za jednoposteľovú izbu nemá ďaleko k dolnej hranici v kategórii.
Dubaj sa dostal z krízy, uchádza sa o usporiadanie EXPO 2020. Pokračuje nárast turistického ruchu. V prvej polovici minulého roka prišlo do emirátu o 10 percent viac turistov ako v rovnakom období predchádzajúceho roka, obrat v hoteloch narástol o 19 percent. Podľa správy Ernst & Young dosiahla ich obsadenosť takmer 84 percent. Ustavične pribúdajú – od konca roka 2011 viac ako desať v najvyššom segmente.
Už dnes je tu päť čisto hotelových budov nad 300 metrov, najbližšie k JMMM stojí Address (306, 2008, Atkins) v areáli Burdž Chálifa, najďalej, takmer 20 km, je vzdialený Burdž al-Arab, pri Sheikh Zayed Road – severne, bližšie k centru – vybudovali Jumeirah Emirate Towers Hotel (309 m, 2000) a Rose Rayhaan, Rotana, (333 m, 2009).
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Foto - Archgroup International Architects PVT LTD
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.