Rusi sa v minulom roku stali najväčšími zahraničnými kupcami nehnuteľností v Turecku. Pomohli tak udržať najhorúcejší trh s bývaním na svete trojnásobným zvýšením svojich nákupov, keďže sankcie v súvislosti s inváziou Kremľa na Ukrajinu ich prinútili investovať v zahraničí, informuje agentúra Bloomberg.

Podľa údajov, ktoré v utorok zverejnil turecký štatistický úrad, ruskí občania v roku 2022 kúpili v Turecku rekordných 16 312 domov. To je 203-percentný nárast oproti roku 2021 a predstavuje takmer štvrtinu všetkých predajov cudzincom.

Rusi žiadajú o občianstvo

„Antalya sa rusifikuje," povedal Bloombergu developer Ali Kemal Gurdal, ktorý pôsobí v tomto letovisku.  „Mnohí ruskí kupujúci žiadajú o občianstvo, čo je právo udelené tým, ktorí si kúpia domy za najmenej 400-tisíc dolárov," dodal.

Podľa najnovšej správy poradenskej spoločnosti v oblasti nehnuteľností Knight Frank, ktorá zahŕňala 56 krajín, malo Turecko aj po zohľadnení inflácie najrýchlejší rast cien domov v roku do tretieho štvrťroka 2022.

Vo veľkom kupujú aj Nemci

Globálny index cien nehnuteľností spoločnosti Knight Frank ukázal, že ceny nehnuteľností v Turecku zaznamenali v treťom štvrťroku, teda v období rekordnej inflácie v krajine, reálny rast o 57,6 percenta.

Predaj nehnuteľností cudzincom v južnej provincii Antalya, ktorá je obľúbeným dovolenkovým miestom, vzrástol o 77 percent na 21 860. Iránci, ktorí v roku 2022 klesli z prvého na druhé miesto, kúpili 8 223 domov, nasledovali Iračania a Nemci.

Ďalšie dôležité správy

EBE 23 Moskva - Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin reční počas slávnostného udeľovania medailí Zlatá hviezda Hrdinom Ruska v predvečer Dňa hrdinov vlasti v Kremli v Moskve 8. decembra 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin delivers a speech during a ceremony to award Gold Star medals to Heroes of Russia on the eve of Heroes of the Fatherland Day at the Kremlin in Moscow, Russia, Thursday, Dec. 8, 2022. (Alexey Maishev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ruskí magnáti sa boja, že Kremeľ ich majetok znárodní alebo predá do rúk vernejších rivalov