Na rohu Štúrovej a Gorkého ulice v Bratislave stojí bytový komplex City Gate, ktorý tvorí elegantný vstup do historického centra mesta. V súčasnosti je to z pohľadu cien bývania najdrahšia stojaca bytovka v historickej časti Bratislavy.

Z rúk do rúk

Pôvodná budova kedysi slúžila ako sídlo VÚB banky a developer Orco ju kúpil v roku 2007 od firmy podnikateľa Erica Assimakopoulosa za približne 40 miliónov eur.
 
Orco malo s budovou veľké plány a chcelo na Slovensko priniesť know-how nadštandardného rezidenčného bývania, ktoré mala firma zo zahraničia. Na Slovensku sa dovtedy prémiové bývanie takmer nestavalo.
 
City Gate mal pôvodne priniesť plne zariadené luxusné byty, obchody na najnižších podlažiach, ako aj unikátny wellness v spodnej časti.

Budova City Gate v historickom centre Bratislavy
Zdroj: Maňo Štrauch
Budova City Gate v historickom centre Bratislavy

Projektu odborná verejnosť vyčítala neexistujúce parkovacie miesta, ktoré developer zabezpečil len v okolitých garážach. Rozhodnutie vysvetľoval práve wellness zónou, ktorá mala byť väčším prínosom.
 
Medzinárodnú developerskú sieť Orco však uprostred rekonštrukcie tvrdo zasiahla ekonomická kríza. Spoločnosť sa dostala do problémov v celej Európe a firma nevládala splácať svoje záväzky. Zbavila  sa preto menej kľúčových projektov a odišla z niektorých trhov vrátane Slovenska. Na jar 2009 získala komplex City Gate firma PSJ Hydrotranzit, ktorá v projekte pôsobila ako zhotoviteľ.  

Zmeny zasiahli aj samotný projekt, keď sa od developera budova dostala k stavebnej firme. Tá ho síce dokončila, ale vybavila ho štandardne, čím minula pôvodnú cieľovú skupinu. Negatívom z pohľadu záujemcov o bývanie v lokalite je aj električkový uzol prakticky pod oknami. 

Napriek tomu už pred dekádou dosahovali ceny v projekte úroveň 5-tisíc eur za štvorcový meter a viac, čím sa objekt zaradil medzi najdrahšie bývanie v meste. Predaje sa však kvôli zmenám vlastníckych štruktúr v tom čase nedotiahli do konca.

Záujemcovia získali možnosť byty si iba prenajať, no časť túto možnosť aj tak využila. Vlastníctvo byty menili až neskôr. V roku 2018 sa napríklad jeden z nich s plochou 178 štvorcových metrov a celkovou výmerou s exteriérom takmer 286 štvorcových metrov predával za 899-tisíc eur. 

Z predajcu spolumajiteľ 

V súčasnosti je už predaná väčšina časť bytov v projekte, tri zostali vo vlastníctve českej a holandskej pobočky prechádzajúceho majiteľa PSJ Hydrotranzit. Ceny, za ktoré sa byty reálne predávali, nie sú známe. Niektoré jednotky sú však doteraz nepredané, teda vo vlastníctve eseročky City Gate. 
 
Komerčné prevádzky a nebytové priestory vlastní rovnaká spoločnosť. Priestory na prenájom sú naplnené na 80 percent, najväčším nájomcom je fitnescentrum Fit Up!. Sľubovaný wellnes v podzemných priestoroch sa nerealizoval a zostal nesplneným sľubom z developerských prospektov.

Budova City Gate v historickom centre Bratislavy
Zdroj: Maňo Štrauch
Budova City Gate v historickom centre Bratislavy

Tak ako v minulosti nad Orcom sa začalo zmrákať aj nad holandskou skupinou PSJ, ktorá hlási z viacerých štátov viac ako dva roky problémy. Na Slovensku napríklad firma vlani prišla o veľkú zákazku projektu Grand Koliba, kde mala okrem nadštandardného rezidenčného komplexu vybudovať aj vodojem Vtáčnik II.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa