Nehnuteľnosť je vo vlastníctve miliardára a obchodníka s nehnuteľnosťami Jeffa Greena, ktorý je ako kandidát Demokratickej strany aktívny aj v politike. Nachádza sa aj na zozname Forbes 400, v ktorom magazín zhromažďuje najbohatších Američanov.
Komplex, ktorý postavil developer Mohamed Hadid a o architektonické riešenia sa postaral Bob Ray Offenhauser, tvorí viacero budov s celkovou obytnou plochou 5-tisíc metrov štvorcových. Nachádza sa v ňom dvanásť spální a 23 kúpeľní.
V hlavnej vile postavenej v stredomorskom štýle je 3 250 obytných metrov štvorcových a len najväčší apartmán má rozlohu 465 štvorcových metrov.
Dom s gýčovým názvom Palazzo di Amore stojí na vyše desaťhektárovom pozemku s výhľadom na Los Angeles, cez ktorý vedie pomedzi privátne vinohrady 400-metrová príjazdová cesta. Pestujú sa tam odrody hrozna syrah, cabernet či sauvignon blanc. Súčasťou domu sú aj vínne pivnice s degustačnou miestnosou s kapacitou 3 500 fliaš. V druhej pivnici je vytvorený priestor na uskladnenie ďalších 10-tisíc fliaš vína a sudov.
Na pozemku stojí okrem hlavnej budovy aj hosťovský dom, záhrady s dovezenými 70-ročnými olivovníkmi, turecké kúpele, tenisový kurt či vonkajší bazén s fontánou.
Súčasťou zábavného komplexu je zas divadlo s 50 sedadlami, herňa, bowlingové dráhy i diskotéka s rotačným tanečným parketom.
Palazzo di Amore, najdrahší dom v USA, predávajú za 195 miliónov dolárov Zdroj: Coldwell Banker
Kráľovské návštevy za kráľovský prenájom
J. Greene, ktorý vlastní tisíce ďalších nehnuteľností po celých Spojených štátoch, vrátane 3 500 apartmánov v Los Angeles, nehnuteľností na Floride a troch budov na Manhattane, kúpil rozostavaný komplex v roku 2007 od saudskoarabského podnikateľa Mishaala K. Adhama za 35 miliónov dolárov.
Pre J. Greena išlo údajne celý čas o investíciu, nikdy tam nebýval a ani to neplánoval. Čakal, kým budú všetky práce dokončené, čo sa stalo až minulý mesiac. "Úprimne povedané, nemyslel som si, že na tom bude až toľko práce," cituje ho The Wall Street Journal.
J. Greene minul podľa vlastných slov na dostavbu zhruba 25 miliónov dolárov. Ak by sa mu teda podarilo Palazzo di Amore predať za 195 miliónov, išlo by o skvelo zhodnotenú investíciu.
Komplex si však na seba zarábal už počas rokov, keď nebol úplne dokončený. Prenajímala si ho najmä saudsko-arabská kráľovská rodina. Naposledy bol v prenájme v septembri za 475-tisíc dolárov.
Palazzo di Amore, najdrahší dom v USA, predávajú za 195 miliónov dolárov Zdroj: Coldwell Banker
Premrštená cena
Určiť primeranosť požadovanej ceny je pri tomto type nehnuteľnosti ťažké, no podobne veľkolepý komplex v neďalekom Holmby Hills sa v marci predal za 102 miliónov dolárov. V ponuke bol však niekoľko rokov a napokon bol majiteľ nútený spustiť z ceny 23 miliónov dolárov.
"Táto nehnuteľnosť je päťkrát väčšia," obhajuje pre kalifornskú televíziu KTLA požadovanú sumu realitná agentka Stacy Gottulaová z Coldwell Banker s poukázaním na rozlohu celého pozemku. Nehnuteľnosť predaná v marci ležala "len" na dvoch hektároch.
Podľa Jonathana Millera s konzultačno-poradenskej firmy Miller Samuel sa v priebehu posledných rokov predalo v oblasti Los Angeles hneď niekoľko podobne veľkých víl, žiadna však nie za viac ako sto miliónov dolárov. Čiže pýtať takmer dvakrát viac je podľa neho prehnané. Uznáva, že pozemok je nadštandardne veľký, no požadovaná suma je podľa neho aj tak premrštená.
Palazzo di Amore, najdrahší dom v USA, predávajú za 195 miliónov dolárov Zdroj: Coldwell Banker