Na konci júna otvorili v Glasgowe múzeum dopravy podľa projektu Zahy Hadid. Obľúbené múzeum, ktoré začínalo v bývalej električkovej remíze, je už na tretej adrese. Terajšou je 1,2-hektárová parcela na nábreží, kde sa malá riečka vlieva do rieky Clyde. Podľa umiestnenia dostalo nový názov Riverside Museum.

Kedysi tu stáli lodenice, kde za vyše sto rokov postavili okolo päťsto lodí. Spočiatku paroplachetnice, potom parníky a menšie námorné lode, po vojne najmä rybárske. Glasgow bol známy aj stavbou veľkých zaoceánskych lodí ako Queen Elisabeth. Stála tu aj továreň jedného z najväčších výrobcov parných rušňov na svete. 

Prierez strechy Riverside Museum nie je ani na jednom úseku rovnaký. Strmý tvar prirovnávajú k vlnám na hladine mora, rozbúrenej zaoceánskou loďou, ale aj ku kardiografu.

Múzeum s rozbúrenou strechou

Z vtáčej perspektívy pripomína 167-metrová strecha päť dvojnásobne zahnutých stúh pritisnutých k sebe okrem jednej „uvoľnenej“, ktorá tvorí administratívne krídlo.

Pri predstavovaní projektu v Glasgowe v roku 2005 nazvala Zaha Hadid budovu kovovou riekou spájajúcou dva toky. Táto architektka je známa stavbami betónovanými náročnou technológiou. Tentoraz však navrhla fasády aj strechy obložené platňami so zinkovo-titánovou patinovanou vrstvou, s ktorými na severe a na juhu kontrastujú fasády z tmavého skla.

Múzeum s rozbúrenou strechou

Do múzea sa vstupuje cez nižšiu a užšiu severnú fasádu obrátenú k diaľnici. Južné priečelie sa otvára k rieke oproti zakotvenej plachetnici. Znútra sú steny obložené sadrovláknitými doskami.

Architektkin obľúbený materiál pripomínajú len podlahy z lešteného betónu. Živú diskusiu vyvolal pistáciový náter stien. Presnejšie ide o odtieň chartreuse, ktorý zvlášť vyniká pri umelom osvetlení.  

Múzeum s rozbúrenou strechou

Komplikovaná 2500-tonová konštrukcia samonosnej oceľovej strechy umožnila súvislý výstavný priestor bez rušivých podporných prvkov. Profil strechy, ktorý sa prejavuje aj na strope, pripomína trupy lodí.  

Múzeum s rozbúrenou strechou
Zdroj: McAteer Photograph - Tel +44 (0)

Expozícia s plochou 6 600 štvorcových metrov je podstatne menšia ako Liverpoolske múzeum,ktoré otvárajú tento mesiac, hoci náklady na výstavbu boli približne rovnaké.

Glasgowská stavba stála o 2 milióny viac - celkovo 82 mil. eur. Heritage Lottery Fund, fond na financovanie stavieb pre kultúru z prostriedkov získaných Národnou lotériou, prispel takmer 24 mil. eur.

V múzeu je unikátna rekonštrukcia ulíc z troch historických období – 1895, 1930 a 1980 s  obchodmi, kaviarňami, pubom a stanicou metra, z ktorých do každého možno vojsť. Prípadne stena zaplnená dvoma radmi áut, z ktorých každé stojí na samostatnom podstavci.

Návštevník prejde expozíciou ako tunelom k nábrežiu so zakotveným trojsťažníkom Glenlee z konca 19. storočia. Do jej obnovy investovali od 80. rokov, keď ju získali zo Španielska, vyše 4,7 mil. eur.

Múzeum s rozbúrenou strechou

Je to jedna z piatich zachovaných lodí tohto typu, ktorú postavili v glasgowských lodeniciach a je jediná v Británii. Kým do múzea je vstup voľný, vstupenka na loď stojí 5,52 eur.

Múzeum s rozbúrenou strechou

Múzeum je ešte len prvou väčšou domácou realizáciou svetoznámej britskej architektky. Podstatne väčším dielom bude Aquatics Centre v Londýne pri vstupe do olympijského areálu za 334 mil. eur so zvlnenou strechou dlhou 160 metrov. 

Múzeum s rozbúrenou strechou

Portál TRENDreality.sk informoval o Hadidovej projektoch Domu kultúry a umenia kráľa Abdalláha II v Ammáne a Centre súčasného umenia v Čcheng-tu.

Múzeum s rozbúrenou strechou
Zdroj: McAteer Photograph - Tel +44 (0)

Foto - McAteer Photograph/Alan McAteer, Hawkeye Aerial Photography

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.