Jeden z najbohatších Čechov s majetkom okolo 1,5 miliardy eur a najväčší akcionár medzinárodnej developerskej skupiny Orco Radovan Vítek po dlhých sporoch vytesnil z predstavenstva firmy zástupcov ďalších dvoch najväčších akcionárov Kingston a Alchema.

Na odloženom valnom zhromaždení tento týždeň presadil do päťčlenného orgánu dvoch svojich zástupcov, dvaja sú nezávislí a posledným je generálny riaditeľ a zakladateľ skupiny Jean-Francois Ott.

Ešte pred valným zhromaždením odišiel z firmy Alexis Juan, ktorého reštrukturalizačný plán pomohol Orku v roku 2010 vyhnúť sa krachu a opustiť aktivity na Slovensku. Aj jeho sa pokúšal R. Vítek zbaviť.

Valné zhromaždenie zvolala Vítkova investičná spoločnosť Gamala Limited. Navrhovala na ňom odvolanie šiestich členov deväťčlenného predstavenstva, vrátane A. Juana. Kingston a Alchema na to reagovali protinávrhom na odvolanie R. Vítka a s ním spojeného Edwarda Hughesa. Dvaja akcionári spolu ovládajúci 23,47-percentný podiel vo firme by totiž zostali bez zástupcu v predstavenstve.

Miliardár Vítek vyhral boj o Orco

City Gate v Bratislave Zdroj: PSJ Hydrotranzit

R. Vítek pôvodne plánoval zúžiť predstavenstvo na troch členov. Okrem neho to mal byť J. F. Ott a realitný expert E. Hughes. Po rokovaní však zostalo predstavenstvo päťčlenné. Orgán sa menil už vlani v júni pri prvom pokuse R. Vítka posilniť svoj vplyv. Z jedenástich členov zostalo deväť, traja zastupovali miliardára.

Okrem toho zhromaždenie schválilo navýšenie kapitálu o 15 miliónov eur. Vďaka tomu sa R. Vítek stal dominantným akcionárom skupiny Orco so zhruba 30 percentami akcií. Kingston ovláda 12,5 percenta, fondy Alchemy 10,5 percenta a ďalších deväť percent vlastní J. F. Ott.

Česko-luxemburská developerská skupina Orco podniká najmä v Prahe, Berlíne, Varšave a Budapešti. V českej metropole patrí medzi hlavné chystané projekty Orka zástavba územia okolo bývalej železničnej stanice v Bubnoch. Pôsobí aj v Rusku a Chorvátsku, najmä v hotelierstve.

Veľké plány mala aj v Bratislave. Postavila tu luxusný Parkville a pripravovala prestavbu troch objektov v centre mesta, ktorých sa však po vypuknutí krízy vzdala.

Rozbehnutý projekt City Gate napokon dokončil hlavný dodávateľ, obchodný dom Dunaj je už roky na predaj a areál bývalého pivovaru Stein vlani kúpila v dražbe spoločnosť DreamField Property, ktorá ho chce s developerom YIT Reding prestavať na polyfunkčný komplex.

Orco Property Group predvlani hospodárila s čistou stratou 40 miliónov eur. Vlani počas prvých deviatich mesiacov prevádzkovú stratu prehĺbila až na deväťnásobok predchádzajúceho roku 106 miliónov a čistá strata sa zvýšila na 142 miliónov eur. Celkovo spravuje majetok v hodnote 1,7 miliardy eur.