Milánsky veľtrh MADE Expo sa okrem fóra o konštrukciách budov zameriaval aj na ďalšie oblasti stavebníctva. Tehly, plynosilikáty, drevené a oceľové konštrukcie a tiež produkty pre fasády, ako sú omietky, izolácie, lepidlá, či farby ponúkli viaceré významné domáce firmy. Nechýbal producent izolačných materiálov Ursa a jednu z najväčších expozícií mala firma Mapei z oblasti stavebnej chémie, ktorá viaceré systémové riešenia pre deväť špecifických oblastí predstavila tiež názorne.
Dôraz dala výrobkom s označením Green Innovation prispievajúcim k ochrane životného prostredia. To sú materiály s malou emisiou prchavých látok a s nízkym obsahom prašnosti, výrobky z recyklovaných materiálov i produkty zvyšujúce životnú úroveň v budovách. Sú schopné zlepšiť akustické vlastnosti bytu alebo domu, zvýšiť tepelnú pohodu, či zabrániť tvorbe a šíreniu rôznych typov plesní.
S úsporou energií súvisí aj systém Mapetherm určený na finálnu povrchovú úpravu zatepľovacích systémov. Stavebníci ocenia systém automatizovaného zafarbenia Colormap, ktorý umožňuje prakticky nekonečný výber farieb fasády, či reprodukciu akejkoľvek farby s použitím nových moderných techník. V spolupráci s firmou Polyglass, ktorú predvlani získal ponúkol Mapei aj novinku v portfóliu výrobkov, syntetické i klasické bituménové hydroizolačné fólie.
Sortiment produktov pre kladenie drevených krytín rozšíril o materiály na povrchovú úpravu podlahovín, vrátane lakov a olejov na špeciálne exotické dreviny, ktoré sú už aj na slovenskom trhu. Spoločnosť si vo výstavnom areáli otvorila aj stálu expozíciu. Na ploche 100 metrov štvorcových bude všetkým návštevníkom milánskeho areálu prezentovať svoje súčasné riešenia i zámery z laboratórií.
Podľa elektronického katalógu na stránke výstavy podnikatelia zo Slovenska medzi vystavovateľmi chýbali. Medzi deviatimi firmami z Poľska sa však prezentoval aj tamojší producent okien Okna Rąbień zo skupiny Hasau Group, do ktorej ho spolu s Novesom zo Spišskej Novej Vsi začlenila finančná skupina Penta po tom, ako obe firmy nedávno kúpila.
Fieramilano je gigantický komplex s krytou výstavnou plochou 200-tisíc štvorcových metrov, ku ktorej treba prirátať ešte vonkajšie výstavné priestory s rozlohou 60-tisíc m2 a tiež kongresové centrum. Slúži od roku 2005. Do jednotlivých expozícií sa vchádza z tzv. Ponte dei mari, nad ktorým je v celej jeho dĺžke zošikmená presklená krytá strecha. Pod mostom sa nachádzajú vodné plochy a vstupuje sa z neho do priľahlých, zaujímavo riešených menších budov, v ktorých sú reštaurácie, zastúpenia bankových domov, telekomunikačných firiem i stále expozície.
Unavených potešia pohyblivé chodníky, ktoré spolu s celkovou architektúrou vytvárajú u návštevníkov dojem, že sa pohybujú vo veľkom letiskovom termináli. Areál vlastní spoločnosť Fiera Milano, ktorá je od roku 2002 kótovaná na talianskej burze ako prvý domáci vystavovateľ a tiež ako jeden z mála veľkých svetových operátorov vo výstavníctve vôbec.
Foto - Katarína Šebejová