V meste je veľa druhov plôch a jedna z najdôležitejších je plocha zelená – či už ide o trávu so stromami alebo bez nich, parky alebo súkromné záhrady. Podstatné je, aký máme z tej či onej zelene celkový pocit. Najväčší je určite vtedy, ak ide o vlastnú záhradku.

Každý však nie je taký šťastlivec, aby si mohol dovoliť vlastnú záhradku v meste. Navyše, čo máme zo zelenej plochy v meste, ktorá skôr trpí ako slúži? Takýchto plôch je bohužiaľ veľa, pretože vo väčšine prípadov sa ich starostlivosť dlhodobo zanedbáva. Preto sa musíme snažiť o vytvorenie zelene, ktorá má pre obyvateľov mesta vyššiu hodnotu a poskytuje im väčší úžitok. A tou je rovná, naozaj zelená tráva, upravené parky s lavičkami a záhrady, ktorých druhy a rôznorodosť sú nekonečné.

Ale musia byť záhrady len za plotom?

Naše pocity sú kritériom, ktoré rozhoduje o našom zdraví a zeleň v meste je ten najsilnejší nástroj. Preto treba nachádzať cesty, ako vytvárať maximum udržateľných zelených plôch. Chcel by som zdôrazniť slovo udržateľná zeleň. Ak sa totiž majú mestské plochy primerane využívať, je evidentné, že každá plocha musí zodpovedať určitej kvalite. Pre krajšie životné prostredie v meste je kľúčové, aby bolo čo najviac plôch zelene, ktorá ma vyššiu kvalitu ako neudržiavaná.

Tu máme šancu posunúť zeleň až smerom k záhrade. Skúsme rozmýšľať, ako urobiť mesto jednou veľkou udržiavanou záhradou, do ktorej budú patriť ostatné mestské plochy.

Keď náš minister hospodárstva hovorí o Singapure, ako o vzore pre podnikanie, treba spomenúť, že toto mesto je vzorom aj pre budovanie komunitných záhrad.

Tento cieľ u nás doma nie je nesplniteľný, pričom najväčšou výzvou je určite vzťah miestneho mestského obyvateľa k svojmu okoliu a súčasne k organizácii a starostlivosti o budúcu záhradu. Cestou by mohlo byť vytvorenie obyvateľom bytových domov také podmienky, aby si mohli záhradu vo svojom okolí budovať a následne aj užívať.

Stačí uvoľniť vhodné miesta pre vytváranie záhrad a uvidíme, čo sa stane.

Som presvedčený, že veľa.