Vo východofrancúzskom Besançone tento rok dokončia a na jar budúceho roka otvoria Mesto umenia a kultúry (Cité des Arts et de la culture), prvé francúzske dielo významného japonského architekta Kenga Kumu (Kengo Kuma and Associates).

Cité nadväzuje farebnosťou, zaoblením tvaru strechy aj jej profilu na povestnú malebnú krajinu mesta medzi siedmimi vrchmi a okolo meandru rieky Doubs, prítoku Saôny. Dlhá budova z dvoch pavilónov stojí na území bývalého neveľkého prístavu, postaveného na konci 30. rokov minulého storočia.

Pavilóny spája ľahko pôsobiaca strecha prirovnávaná k listu. Jej mozaikovitý, alebo podľa slov architekta pixelový, povrch vytvárajú rovnaké obdĺžnikové, ale materiálovo rôznorodé a nepravidelne rozmiestené dielce zo skla, čierneho anodizovaného hliníka, vysadené zelené častí a fotovoltaické panely.

Mesto kultúry s atmosférou lesa

Pravouhlý, už pravidelný vzor prechádza zo strechy na fasády pavilónov, odlíšené  orientáciou vzoru – na jednom je vodorovná, na druhom zvislá. Drevené časti sú z lepeného laminovaného dreva.

Komplex stojí medzi dvoma päťbokými bastiónmi, súčasťou systému opevnenia dokončeného na začiatku 18. storočia. Je to jedno z opevnení Sébastiena Le Prestre de Vaubana v dvanástich francúzskych mestách registrovaných od roku 2008 spoločne ako lokalita svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na severe k budove prilieha bastión Brégille, ktorý budú využívať na divadelné predstavenia.

Mesto kultúry s atmosférou lesa

Kuma začlenil do komplexu štandardnú skladiskovú budovu prístavu s exponovaným skeletom a tehlovou výplňou, ktorú od mesta obstaval jedným z pavilónov. Skladisko dostalo novú strechu podobnú pôvodnej valbovej, ktorá s posledným poschodím vyvažuje rozsiahlu strešnú plochu (5 600 m2).

Mesto kultúry s atmosférou lesa

V severnom vyššom a väčšom trojpodlažnom pavilóne bude umelecká škola (CRR) s osemdesiatimi učebňami a auditóriom s takmer 300 stoličkami. Od rieky je v ňom výrez so Záhradou harmónie, v ktorom je medzi zeleňou miesto pre malý orchester. V druhom pavilóne sú zbierky regionálneho fondu súčasného umenia (Frac) s dvoma výstavnými sieňami.

Mesto kultúry s atmosférou lesa

Medzi pavilónmi je na dvoch stranách otvorená Pasáž umenia, zboku ohraničená sklenými stenami, z ktorej sa zostupuje po schodoch k Doubs. Cez nepravidelne umiestené sklené dielce v streche chce Kuma vytvoriť v pasáži podobné svetlo ako v lese, keď slnečné lúče prenikajú cez listy.

Mesto kultúry s atmosférou lesa

Cité za 46,4 mil. eur považujú za najvýznamnejšiu francúzsku kultúrnu stavbu z hľadiska ekológie. Bude mať ročnú spotrebu energie 60 – 65 kWh/m2, v čom je zahrnutých 25 kWh m2, vyrobených strešnými fotovoltaickými panelmi. Portál TRENDreality.sk predstavil Kumov projekt pobočky Victoria and Albert Museum v Dundee, ktorého prípravná fáza výstavby sa začala minulý mesiac.

Mesto kultúry s atmosférou lesa

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Vizualizácie - KKAA

Foto - Grand Besançon