Bratislava sa v posledných rokoch rozťahuje do šírky aj do výšky. Jedným z perspektívnych území, kde sa nová výstavba môže ťahať do šírky po poliach, je aj západ mesta smerom na Záhorskú nížinu. Práve tam sa teraz oživuje starší plán na výstavbu novej mestskej štvrte, dodávateľského parku aj vedecko-technického centra.

Urbánny geograf Martin Švéda.
Neprehliadnite

Urbánny geograf: Bratislava má našliapnuté stať sa metropolou so 700-tisíc obyvateľmi

Veľké plány sa zmenšili

Keď pred 13 rokmi, v roku 2008, prvýkrát predstavil developer Reform Capital pomerne megalomanský projekt, ako rozšíriť Bratislavu smerom na severozápad, mnohí zainteresovaní hráči boli skeptickí. Predsa len, postaviť novú mestskú štvrť s plánovanými 60-tisícmi ľudí bolo aj na vtedajšie pomery dosť odvážne. Najmä keď na mieste boli polia bez potrebnej infraštruktúry. Mimochodom, tie sú tam dodnes.

Potom prišla finančná kríza a plány stavať na poli blízko automobilky Volkswagen sa spomalili, ale celkom nezakapali. Reform Capital venoval posledné desaťročie sceľovaniu pozemkov v danej lokalite. Dnes považuje pozemkové úpravy za čiastočne dokončené. Z celkovej plochy 600 hektárov vlastní asi 280. Ako za zmenili pôvodné plány?

Centrop, lokalita
Zdroj: Centrop

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa