Medzi podnikateľmi, ktorí sa v 90. rokoch podieľali na privatizovaní Východoslovenských železiarní, bol aj Ján Smerek. Do vtedajšej najväčšej slovenskej fabriky vstúpil s Alexandrom Rezešom a ďalšími tromi mečiarovskými privatizérmi cez spoločnosť Manager, ktorá vo VSŽ získala menšinový podiel. Podnikatelia postupne naberali na vplyve, a to aj s politickým a finančným krytím od Vladimíra Mečiara.
Manager vznikol v posledný deň mandátu končiacej prvej Mečiarovej vlády a v ten istý deň aj kabinet rozhodol o predaji podielu 9,52 percenta spomínanej firme. Akcie nakúpili pod cenu a s úverom od Priemyselnej banky, ktorú založili samotné železiarne, ktoré tak financovali vlastného kupujúceho.
Tunelovanie železiarní
Z košických železiarní sa postupne budovalo Rezešovo impérium, vo vláde V. Mečiara sa zároveň A. Rezeš stal ministrom dopravy a J. Smerek šéfoval v rovnakom období železiarňam ako ich prezident.
Médiá koncom Smerekovho pôsobenia vo funkcii informovali o tunelovaní firmy zo strany vedenia. „Zakladali fiktívne firmy, ktoré faktúrami za fiktívne služby vyvádzali z podniku peniaze preč. Známe sú aj špekulatívne a podvodné obchody s cennými papiermi,“ pripomenul novinár Tomáš Lemešani v článku na portáli Biztweet.
Ján Smerek na archívnej fotografii Zdroj: NMH / Jozef Barinka
Známy je aj prípad, ako železiarne platili 125 miliónov korún za fiktívnu rekonštrukciu budovy na Jégého ulici v Bratislave, ktorú vlastnilo HZDS. Niektoré kauzy sa na súdoch ťahajú dodnes, J. Smerek v obhajobe tvrdil, že hoci bol členom predstavenstva, o zmluve na rekonštrukciu budovy nevedel, lebo do kompetencií predstavenstva nespadali vzťahy s dodávateľmi. V tomto prípade bola dodávateľom spoločnosť Ferrost, ktorú riadil šéf košickej pobočky HZDS František Cibuľa.
Keď A. Rezeš ako minister dopravy v roku 1997 skončil, o pár mesiacov vo VSŽ presadil zmeny. J. Smereka posunul z predstavenstva do dozornej rady a do manažmentu dosadil ešte bližších ľudí vrátane svojho syna.
Následne sa v roku 1998 konali na Slovensku parlamentné voľby. Vyhralo ich HZDS, ktoré ale nedokázalo zostaviť vládu, čo uvoľnilo priestor pre Dzurindovu SDK. Za HZDS vtedy rokovania s možnými koaličnými partnermi viedol neúspešne práve J. Smerek. Toho zároveň strana zvažovala aj ako kandidáta do prezidentských volieb.
Zarobil aj na pozemkoch pre automobilku
Po najdivokejšej Mečiarovej ére sa z politiky stiahol aj J. Smerek, ktorý sa v roku 1999 vzdal mandátu poslanca za HZDS a s nahromadeným kapitálom sa vrhol ešte intenzívnejšie na podnikanie.
Neskôr zarobil napríklad na predaji pozemkov pre
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?