Tento týždeň otvorili v centre Singapuru ďalší zo superobjektov, ktoré v poslednom čase v tomto meste rýchlym tempom pribúdajú.  V utorok sprístupnili časť megakomplexu Marina Bay Sands. Leží na opačnej strane prístavu ako Libeskindov komplex Keppel Bay, o ktorom portál TRENDreality.sk informoval minulý týždeň.

Autorom komplexu na vyše 55 hektároch na území získanom vysušením mora je Moshe Safdie. Architekt narodený v Izraeli, ktorý študoval v Kanade a žije v USA sa azda najviac preslávil projektom obytného komplexu Habitat 67 postaveným k Expo v Montreali.

Pri projektovaní pre Singapur ho usmerňoval uznávaný majster feng-šuej. Stavby, ako to býva zvykom v tejto časti sveta, majú bohatú symboliku, ktorá podstatne zasiahla aj do tvaroslovia.

Marina Bay - stavba na morskom piesku

Budovy postavil za 4,2 mld. eur jeden z najväčších prevádzkovateľov kasín na svete, americká spoločnosť Las Vegas Sands Corp. Kasíno je síce len v strednej nízkej kopulovitej stavbe, je to však druhé najnákladnejšie kasíno na svete po MGM Mirage's CityCenter v Las Vegas.  

Investor realizoval ideu mestského celku - pri nákupnom stredisku s plochou o niečo menšou ako je bratislavský Avion stojí po bokoch kasína divadlo so 4-tisíc stoličkami. Podobne ako veľtržné a konferenčné centrum so 120-tisíc štvorcovými metrami výstavnej plochy a rokovacími priestormi pre 45-tisíc osôb.

Marina Bay - stavba na morskom piesku

Ďalšia konferenčná hala pre osemsto osôb a výstavnými priestormi s takmer desať tisíc štvorcovými metrami má byť v múzeu moderného umenia a vedy na polkruhovom výbežku. Ten sprístupnia až na konci roka po poslednej fáze výstavby.

Najväčšie atrakcie chystajú k otvoreniu ďalšej časti na konci júna. Patrí medzi ne plošina Events Plaza na promenáde vysunutá do vody, ktorá sa pomocou hydrauliky zmení na amfiteáter pre 10-tisíc ľudí.

Marina Bay - stavba na morskom piesku

Upútajú aj štyri „plávajúce krištáľové pavilóny“ s klubmi, kaviarňou a stanicou riečnych taxíkov niekoľko metrov od brehu, kam sa bude vchádzať podmorskými tunelmi. K tomuto termínu dokončia aj 55-poschodové hotelové trojičky so strešným parkom.

Veže nepatria k najvyšším singapurským stavbám. Priamo oproti nim na druhej strane zátoky na Raffles Place sa vypína skupina takmer o sto metrov vyšších vertikál. Špecifikom týchto stavieb, ktoré vraj stelesňujú troch bojovníkov strážiacich bránu do mesta, je komplikovaný tvar. Sú vychýlené z vertikály o 52 stupňov a rozdvojenie v dolnej časti je pri každej veži iné.

Marina Bay - stavba na morskom piesku

Unikátny je najmä strešný park Sands SkyPark s rozlohou jeden hektár s 250 stromami. Na okraji postavili tri prepojené 50-metrové bazény typu infitity pool s obsahom 1,4 mil. litrov vody. Na dne majú zariadenia, ktoré budú bazén prispôsobovať výkyvom veží.

Park bude môcť navštíviť naraz 3 900 ľudí a v severnej časti na takzvanej pozorovacej plošine vyčnievajúcej 65 metrov od okraja budovy, sa bude môcť zhromaždiť takmer pätina z tohto davu.

Zainteresovaní si od komplexu veľa sľubujú. Prezident investorskej spoločnosti Sheldon Adelson očakáva návratnosť investícií v priebehu piatich rokov. Singapurská vláda predpokladá, že aj vďaka komplexu príde už v roku 2015 do Singapuru 17 miliónov návštevníkov.

Nie je to prehnané očakávanie. Podľa serveru thegovmonitor.com prišlo tento rok v marci do mestského štátu 928-tisíc turistov. Vo februári otvorili na ostrove Sentosa oproti stavenisku spomínaného komplexu od Libeskinda podobný megaareál za 3,3 mld. eur.

Okrem veľkého kasína je v ňom najväčšie oceanárium na svete a šesť hotelov. Jeho prínos pre turistický ruch je zjavný – za prvých desať týždňov po otvorení narástol počet turistov v mestskom štáte o 24 percent.

Marina Bay - stavba na morskom piesku

V najbližšej budúcnosti dokončia v Singapure dva ďalšie veľké projekty, v ktorých sú podstatne vyššie stavby ako v Marina Bay Sands. V komplexe Marina Bay Financial Centre od Kohn Pedersen Fox Associates má najvyšší z troch mrakodrapov 245 metrov. Vyšší ako trojičky bude aj 43-poschodový Ocean Financial Centre od firmy Pelli Clarke Pelli.

Vizualizácie a foto - Marina Bay Sands PTE LTD

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Portál TRENDreality.sk prináša každý piatok architektonický skvost v rámci seriálu Svetová architektúra. Pozrite si všetky diely.