Majitelia argumentovali situáciou na trhu aj tým, že za fabriku zaplatili neprimerane veľa. Pohľadávka Fondu národného majetku bola na úrovni 110 miliónov korún. Ďalšiu takmer štvrťmiliardu korún si prihlásili po vyhlásení konkurzu ďalší veritelia.

„Po rozdelení republiky sme prišli o veľký podiel na trhu a nemali sme financie na reklamu. Ročne sme na ňu dávali dva-tri milióny korún. Pri našich pôvodných tržbách by sme museli na udržanie trhu vynakladať do 50 miliónov korún ročne. Na to sme nemali,“ vysvetľoval v roku 2003 pre TREND manažér spoločnosti František Mačuga.

Bez poškodenia značky

Okolo samotného konkurzu, ktorý trval vyše päť rokov, sa vtedy točili zaujímavé mená. Spomínali sa Zoroslav Kollár či Tomáš Chrenek. Paradoxne, zákazníci si problémy firmy nemuseli vôbec všimnúť. Značku a právo vyrábať jednotlivé produkty totiž v exekúciách získala spoločnosť Fluval, ktorá plynulo nadviazala na výrobu.

Krémy či pasty sa tak v obchodoch objavovali kontinuálne aj naďalej. V roku 2007 sa firma AB Cosmetics, čo bol nástupca firmy AB Kozmetika Gorup, mohla pochváliť tržbami na úrovni 290 miliónov slovenských korún. A majiteľ v tom čase ohlasoval expanziu. Na zelenej lúke postavil s rozpočtom 312 miliónov slovenských korún novú halu. Prácu v nej malo nájsť 185 ľudí.

Firma sa však opäť dostala do pozornosti súdov. Problémom bol pochybný prevod majetku. Spoločnosť mal podľa denníka Sme od svojho spoločníka Ľubomíra Somorovského prevziať ruský podnikateľ Sergej Salmanov. Aj expertíza však ukázala, že k bezodplatnému prevodu podielu za 2,8 milióna eur došlo na základe zmluvy so sfalšovaným podpisom Ľ. Somorovského.

Obe strany pritom spor neriešili len súdnou cestou. V roku 2011 došlo pred bratislavským hotelom Kempinski k streľbe. Salmanovov syn Alexander strieľal na auto so Somorovským. Polícia však prešetrovala obe strany. Ľ. Somorovský bol obvinený z vydierania.

Nechcená stavba

Aj napriek tomu, že súd dal za pravdu Somorovskému, na halu si robili nárok Salmanovci. Nebolo potom prekvapenie, že sa výrobca kozmetiky dostal do konkurzu opäť. Tentokrát to bol definitívny koniec známych kozmetických značiek. Aj keď značku AB nájdete na trhu opäť, český producent obnovil výrobu známeho mandľového krému.

Jediným realitným pozostatkom kedysi známej značky sú budovy. Staré, aj tie nové. Výrobná hala v Šamoríne našla na štvrtý pokus majiteľa. Kým v roku 2015 ju znalec ohodnotil na 3,9 milióna eur, minulý mesiac ju záujemca získal za 1,6 milióna. Zaujímavé pritom je, že budova je neskolaudovaná a nikdy neslúžila svojmu účelu. Kto sa stal novým majiteľom, dražobná spoločnosť neprezradila.