Maďarsko bojuje s druhou recesiou počas štyroch rokov. Obchodníci zaznamenali koncom minulého roka najvyšší prepad tržieb za posledné tri roky a v Budapešti skrachovalo iba po roku fungovania doteraz posledné novootvorené nákupné centrum. V tejto situácii otvorilo najväčšie obchodné centrum v krajine.
Árkád 2 je rozšírením existujúceho komplexu o 20-tisíc štvorcových metrov komerčnej plochy. Nákupné centrum Árkád v 14. budapeštianskom obvode je teraz so 68-tisíc m2 a zhruba dvoma stovkami obchodov, kaviarní a reštaurácií najväčšie v Maďarsku. Developer ECE patriaci do nemeckej skupiny Otto Group investoval do novej časti a modernizácie pôvodných priestorov centra 80 miliónov eur.
ECE však verí, že dobrá lokalita, moderný dizajn priestorov a nové značky uživia aj zväčšené centrum a investícia sa vráti. Lákadlom má byť prvý maďarský obchod americkej odevnej firmy GAP, nové predajne Van Graaf, iStyle, Deichmann, Thomas Breitling, Starbucks či rozšírenie obchodov Interspar, Rossmann, Reno a Butlers.
Výstrahou pre maďarských developerov bol vlaňajší krach iného budapeštianskeho centra Köki Terminál len rok po otvorení. Začiatkom novembra minulého roku sa dostal prevádzkovateľ R-CO pod nútenú správu. Neúspech pripisovali maďarské médiá nevhodnej lokalite a nie najlepšiemu zloženiu prevádzok.
V čase otvorenia v októbri 2011 to bolo druhé najväčšie obchodné centrum v krajine s predajnou plochou 59-tisíc m2. Už vtedy považovali maďarskí ekonómovia jeho úspech za otázny. Umiestnené je totiž na konečnej stanici metra smerom na letisko, ďaleko od centra mesta, kde žije obyvateľstvo s nízkou kúpnou silou. Navyše neďaleko už bolo Eurocenter. Najväčšie prevádzky v Köki Termináli otvorili OBI, Libri, Müller, Tesco a Euronics. Centrum sa od konkurencie odlišovalo azda len veľkým parkom na streche.
Árkád 2 je na istý čas zrejme posledným väčším dokončeným projektom v Budapešti. Po Bratislave, Záhrebe a Prahe je mestom s najväčšou plochou klasických nákupných centier na počet obyvateľov v regióne strednej a východnej Európy. Developerská aktivita prakticky zastala, mnohé pripravované nákupné centrá výrazne meškajú, uviedla v analýze trhu spoločnosť Cushman & Wakefield. Iba najlepšie lokality a centrá si udržia výšku nájomného a tržby, hodnotí Colliers International. Podľa jej prehľadu trhu budú aktívnejší iba potravinári, ale zamerajú sa na menšie prevádzky v centre.
Otváraniu nových obchodov však nebránia len padajúce tržby. Vláda Viktora Orbána predvlani zakázala výstavbu obchodných priestorov nad 300 štvorcových metrov. Zákon platí od roku 2012 do konca budúceho roku. Už v prvých mesiacoch platnosti však komisia zložená z úradníkov ministerstiev hospodárstva a regionálneho rozvoja udelili viacero výnimiek. Všetky sa však týkali obchodov s plochou menšou ako päťtisíc štvorcových metrov. Na rozšírenie Árkádu sa však zákaz nevzťahoval, pretože projekt bol odsúhlasený ešte pred jeho zavedením.
Foto – ECE