Vydrica je časť Podhradia siahajúca od Rybárskeho cechu po Zámocké schody a Most SNP. Ide o úzke územie zarezané do hradného kopca s rozlohou 3,7 hektára, so zvyškami historickej Vodnej veže.
Predávajúca spoločnosť Vydrica, ktorej jediným akcionárom je firma Urbicom Invest podnikateľov Ladislava Reháka a Petra Struhára, vlastní takmer 3,3 hektára. Zvyšok územia patriaci mestu nie je súčasťou predaja, ide o Vodnú vežu a jednu parcelu pri zjazde z mosta SNP.
„Lokalita Vydrice je prakticky jediným voľným pozemkom na development v najlukratívnejšej časti Bratislavy. Ide o skutočne exkluzívny projekt a tomu zodpovedá aj cena,“ hovorí Michal Soták, associate v Cushman & Wakefield ČR a SR.
Očakáva sa veľký záujem
„Dnes sa nachádzame v čase výraznej konjunktúry na realitnom trhu, čoho výsledkom je záujem domácich, ale aj zahraničných investorov o kvalitné developerské projekty, ktorých je v hlavnom meste nedostatok,“ dodáva Marián Mlynárik, Head of Investment Properties v CBRE Slovensko.
Podľa poradcov pri predaji Vydrice je jednou z dôležitých podmienok pri rozhodovaní investorov najmä lokalita a pripravenosť pozemkov z pohľadu povolení. „Vydrica spĺňa obe kritériá – patrí medzi to najlukratívnejšie, čo dnes v Bratislave máme a na projekt je vydané právoplatné územné rozhodnutie na zmiešané využitie,“ spresňujú.
Vydrica - pôvodná vizualizácia projektu Zdroj: Vydrica
Záujem o Vydricu je podľa nich vzhľadom na obrovský boom výstavby administratívnych a rezidenčných projektov v Bratislave veľmi veľký. Prebiehajú viaceré rokovania s potenciálnymi developermi, ktoré sú v začiatočnom štádiu, preto ich zatiaľ nemôžu bližšie špecifikovať.
Redakcia TREND Reality oslovila s otázkou o prípadnom záujme developerskú spoločnosť J&T Real Estate, ktorá v druhej časti Podhradia dokončuje projekt Zuckermandel. „Táto investičná príležitosť je samozrejme zaujímavá, ale v tejto chvíli vám neviem potvrdiť ani vyvrátiť záujem J&T Real Estate o kúpu projektu Vydrica,“ odpovedala hovorkyňa spoločnosti Daniela Stričková.
Podľa informácií TREND Reality boli predložené najmenej dve konkrétne ponuky záujemcov o kúpu Vydrice.
Na Vydricu bola architektonická súťaž
Urbicom Invest vyhlásil po získaní územia Vydrice architektonickú súťaž. Výsledná podoba predstavená pred štyrmi rokmi spája viaceré súťažné návrhy pod dohľadom štúdia Bogár Králik Urban.
Projekt počíta s výstavbou 18 budov. Celkovo tu môže vzniknúť 36-tisíc štvorcových metrov bytovej zástavby, 15-tisíc m2 administratívy, takmer 14-tisíc m2 obchodných nehnuteľností a 747 parkovacích miest.
Vydrica - pôvodná vizualizácia projektu Zdroj: Vydrica
„Voči účastníkom architektonickej súťaže nemá majiteľ projektu žiadne záväzky a logicky žiadne záväzky voči architektom zo súťaže sa na budúceho majiteľa neprenášajú. Záväzné sú pre neho iba podmienky stanovené v územnom rozhodnutí, teda objemy, výšky, uličné línie a podobne,“ vysvetľujú M. Mlynárik a M. Soták.
Necitlivé búranie a veľa plánov
Bratislavské Podhradie má dlhú históriu. Vydrica vznikla ako samostatná osada už v prvej polovici 13. storočia pri brode cez Dunaj na dôležitých obchodných cestách. Spolu s Zuckermandlom sa stali v roku 1851 štvrtým obvodom Prešporku s názvom Tereziánske Mesto. Začiatkom minulého storočia malo 455 domov a vyše 12 500 obyvateľov.
Prvé objekty sa začali búrať v roku 1948, systematická asanácia sa rozbehla v 60. rokoch. Už vtedy sa uvažovalo o novej zástavbe a vzniklo viacero štúdií. Po Nežnej revolúcii sa diskusia o zástavbe Podhradia obnovila. Odborníci aj verejnosť boli rozdelení v názore, či stavať repliky historických budov alebo modernú architektúru. Zmiešané reakcie vyvolala historizujúca zástavba prieluky na Židovskej ulici v druhej polovici 90. rokov.
Vydrica - vizualizácia územia Zdroj: Vydrica
Mesto rozhodlo o predaji časti Podhradia pri Dunaji pred zhruba pätnástimi rokmi. Spoločnosť J&T Global získala takmer trojhektárový Zuckermandel za 253 miliónov korún a lučenecká firma Avant zaplatila za Vydricu 202 miliónov.
Následne mesto a investori vyhlásili súťaž na urbanistickú štúdiu zóny Podhradie. Mala byť podkladom pre územný plán zóny, ktorý však povolil väčší rozsah výstavby.
Zuckermandel sa už dokončuje
Avant chcel vo Vydrici stavať na podlahovej ploche 75-tisíc štvorcových metrov približne v rovnakom pomere byty a kancelárie doplnené hotelom. V uličnom parteri mali vzniknúť obchody a služby. Firma hovorila o investícii vo výške 100 miliónov eur.
O dva roky však projekt predala firme Urbicom Invest, ktorá ho prepracovala. Od predstavenia posledných plánov a vizualizácií sa však projekt nehýbal a hovorilo sa o jeho predaji.
V druhej časti bývalého bratislavského Podhradia už developer J&T Real Estate dokončuje projekt Zuckermandel so 187 bytmi, 42-tisíc štvorcovými metrami kancelárií, 3 500 m2 obchodných priestorov a takmer deväťsto parkovacími miestami.